Google Stadia Bilgisayarınızı Çöpe Attıracak!

0

Geçen günlerde Google bir canlı yayın yaptı ve #ProjectStream programını tanıttı. Bu özellik sayesinde bir oyunu indirmenize gerek kalmadan İnternet üzerinden oynayabiliyorsunuz  düşünün assassin’s creed odyssey’i satın aldınız ve indiriyorsunuz bu sırada saatler geçiyor tamam en sonunda indirdiniz ama baktınız ki pc’niz aslında yetersiz ve oyunu patates bilgisayar modunda açıyor ve sizde 200 tl verdiğinizle kalıyorsunuz. İşte #ProjectStream bunu ortadan kaldırıyor bilgisayarında hiçbir şey bulunmasa sadece internete girebilse bütün oyunları 4k oynayabileceksiniz. Mesela YouTube’da bir oyun tanıtım videosu izliyorsunuz. Videoda bir de “oyna” ibaresi olacak ve videoyu izledikten sonra direkt oyuna geçiş yapabileceksiniz. Bu sayede cihazınızın tek gereken şeyi internete bağlanabiliyor olması. Yani telefonunuzdan, talebinizden ya da internete bağlanan televizyonunuzdan bile oynayabileceksiniz. Bu benim aklıma Bethesda’nın E3 te gösterdiği buzdolabı ekranından Skyim oynadığı videoyu getirdi. ( tabi burada kendisi ile dalga geçmişti)

Bu teknoloji aslında yeni bir şey değil Microsoft uzun zamandır buna çalışıyor ve yakın bir zamanda sadece İnternet üzerinden oyun oynayacak bir konsol çıkartmaya hazırlanıyor hatta Sony de geçen günlerde konsoldaki oyunlarını telefona aktaran bir program çıkardı ama kontrolleri çok kötü olduğundan beğenilmemişti.

Stadia’nın yeni yaptığı şeyler arasında bir diğeri ise Youtube’u Twitch’in rakibi yapmak ve Youtube’a güzel bir özellik getirmiş eğer bir yayıncı oyun oynuyorsa lobideyken videoya tıklayıp sizde oyuna dahil olabiliyorsunuz birde yayıncı bir bölümü geçemiyorsa yayın ayarlarından bir yeri açıp izleyenlerin o bölümü geçmesini sağlayabiliyor.

Artı olarak Stadia kendine bir gamepad’de yapmış almak zorundu değil ama alırsanız Stadia’nın kontrolleri daha da kolaylaşıyor.

Stadia bir de bu teknoloji sayesinde hileyi ve korsan alımını kapatıyor. İstediğiniz textureleri direk oyuna aktarıyor ve Google Asistanla oyunu birleştiriyor. Mesela oyunda bir yerde takıldınız Google Asistana soruyorsunuz o da size söylüyor gibi küçük özellikleri’de var.

Beni tek endişelendiren şey burada Google tekel gibi gözüküyor oyunu satan yayınlayan oynatan her şey google tabii gelecekte Amazon ve Microsoft ta bu stream şeyine girecek. Aşağıda canlı yayını bıraktık yaklaşık 1.30 saatti fakat kısaltmışlar. Onu izlemek uzun gelirse diye 5 dakikalık sürümünü de koydum.

 

 

Stadia şu an ülkemizde yok tahmini olarak 2021 gibi gelir bence.