Google’dan Hindistan’a Destek

0

Sınır ötesi ücretsiz veri akışı sağlamak isteyen Hint kökenli Google CEO’su Sundar Pichai, Hindistan IT Bakanı Ravi Shankar Prasad’a böyle bir adımın, küresel şirketlerin Hindistan’ın dijital ekonomisine katkıda bulunmasını ve küresel çapta genişleyen Hindistan girişimlerine katkıda bulunmasını teşvik edeceğini söyledi. Ayrıca Pichai, Google’ın gerçekten Hindistan’ın “Dijital Hindistan” oluşturma vizyonunu paylaştığını ve şirketin Hindistan’ın büyüme hikayesinin bir parçası olmaya kararlı olduğunu belirtti.

Bu gelişme, hükümetin ülke için bir veri koruma çerçevesi üzerinde çalıştığı bir zamanda ortaya çıktı. Zira Temmuz ayında, hukukçu B.N. Srikrishna önerilerini ve veri koruma tasarısını taslak olarak Prasad’a sunmuştu. Kişisel bilgilerin korunması, veri işlemcilerinin yükümlülüklerinin bireylerin hakları olarak tanımlanması ve ihlalin cezalandırılması için adımlar atılması önerilmişti.

Özellikle sağlık hizmetleri ve finansal hizmetler başta olmak üzere sektörler üzerinde etkisi olacak öneriler, çeşitli kesimlerden gelen eleştirilere maruz kaldı. Kısa bir süre önce, bir sanayi kuruluşu olan Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI), veri sınırlama ve bilgi işlemeyle ilgili bazı maddelerin “kısıtlayıcı” olduğunu ve bu durumun Hindistan’daki girişimcilere zarar vereceğini dile getirdi. Ayrıca, Hint girişimcilerin bulunduğu diğer ülkelerin de karşılıklı veri sınırlaması talep ederek misilleme yapabileceği konusunda da uyardı. Bununla birlikte, veri sınırlamasının Hint girişimcilerin daha pahalı ve verimsiz yerel çözümler aramaya da zorladığını belirtti.