Grafitinin Sanata Dönüştüğü Yer, Avustralya da Bir Şehir Perth

0

Bu yıl Batı Avustralya’nın başkentine bir seyahat planlıyorsanız, ‘büyük’ ​​bir sürprizden emin olabilirsiniz. Perth cityscape sadece güney yarımkürede en büyük olarak kabul edilen bir mega duvar resmini değil,  hızlı bir şekilde çok saygın bir sokak resmi ünvanını da kazanır.


Şehrin ilk Art Series otelinin dış cephesinde yer alan 25 katlı şaheser, kendi adı olan Avustralyalı sanatçı Matt Adnate’in eseridir.

Ve Noongar , Hintli bir kadın ve bir Akdenizli kadının yüzünü tasvir eder – hepsi sadece sprey boya ile yapıldı.

“Her yüz farklı bir tarih ve arka plan anlatıyor,” dedi.

Adnate projesi hakkında verdiği bir röportajda. “Geçmişi, öznenin giydirme öğelerindeki kültürel temsil, çağdaş yüzlerle şimdiki zaman ve özneler bugünün gençliği olarak geleceği tasvir ediyor.”
Mega duvar resmi, son 10 yıl içinde neredeyse yokluktan Avustralya’da en çok konuşulanlardan birine giden bir manzaraya en son eklenen kare..

Adie, “İnsanlar Perth’de kaç tane harika şey görecek ve yapacaklarına şaşırıyorlar, özellikle de caddelerin aşağısında sıkışmış bulabileceğiniz muhteşem sokak sanatı ve düz bir şekilde yürüyüp hiç bilmediğiniz gizli mücevherler sunuyor size” diyor. Adie Chapman, yürüyen tur operatörünün sahibi…


Şehrin en tutkulu sanat elçilerinden biri olan Chapman, dokuz yıl önce Berlin’deki sokak sanatına aşık oldu ve o zamanlar Perth’de bu kalitede hiçbir şey görmeyi beklemediğini söylüyor.

“Orada bir sokak sanatı turu yaptım (Berlin) ve Berlin Duvarı’nın tüm duvar resimleri, büyük binalar, küçük şablonlar ve macunların duvarlarının büyük ölçeği ve kapsanan birçok bina tarafından uçuruldum. ” diyor. “Perth’de böyle bir şey görmeyi düşünmüyorumdu.”
Ne kadar yanılmıştı?

Bugün, Perth etkileyici bir ‘açık hava galerisine’ sahiptir, kendi sokak sanatı turlarına sahiptir ve dünya çapında dikkat çekmiştir.

“2014’ten önce, burada görevlendirilen duvar resimlerini görmek oldukça nadirdi. Şimdi onlar Perth’in her yerinde,” diye açıklıyor Chapman,

Elizabeth Quay’da dalgalanmaları temsil eden ve Swan Nehri’ni bağlayan 29 metrelik bir heykel olan Spanda’nın altında dururken, kara ve gökyüzü. “Bu, esas olarak Form’un (WA içinde yaratıcılığı savunan ve geliştiren kar amacı gütmeyen bir organizasyon) ve halka açık sokak sanatı festivallerinden kaynaklanıyor.”

Burada ve orada birkaç resimden farklı olarak, ilgilenen turistler şehrin dört bir yanına, sınırlarının ötesine ve bölgesel WA’ya yayılmış yerel, ulusal ve uluslararası sanatçıların büyük ölçekli eserleri bulmayı bekleyebilirler.

Stormie Mills, katkıda bulunan sanatçıların en tanınmışlarından. Avustralyalı, derin bir tecrit duygusu çeken ama aynı zamanda bir umut mesajı taşıyan ürkütücü  siyah-beyaz karakterleriyle ünlüdür.

Aussie sanatçılarından Anya Brock ve Yok da burada iz bırakıyor. Brock, ruhlu, cesur renk ve kontur kullanımı ile tanınırken, şimdi New York’u eve çağıran bir Perth yerel olan  karakterlere odaklanıyor.

Buna ek olarak, Amerikan Nils Westergard, Endonezya Eko Nugroho, Berlin’den ROA, İtalyan sanatçı Pixel Pancho ve Malezya sanatçısı Josh Kane Gomes da dahil olmak üzere önemli uluslararası yeteneklerin de birçok eseri var.

“Stormie Mills’in gerçekten her şeyi seviyorum” diyor Chapman. “Perth merkezli grafiti sanatçısı Drew Straker’in neon duvar resimleri de bir etkiye sahip ve yapraklı bir deniz ejderhası / insan melezi olan Porto Riko sanatçısı Alexis Diaz’ın fantastik bir parçası var.
Howards, Wolf ve Prince şeritleri, patikadaki şehir içi konumlardan üçüdür, her biri Mills’in Swing’i Sahaya ve Sohbete bakan gibi büyük çaplı çağrışımlara sahiptir; Yok’un Gece Ormanı; ve Brock’s Fierce, birkaç isim. Noongar’ın (Batı Avustralya’nın güneybatı köşesinde yaşayan Aborjin Avustralyalılar) yerli bir kentsel sanat enstalasyonu olan Koorden, sanatçı Rod Garlett, Richie Kuhaupt ve mimar Frank Chaney, eldeki fresk galerisine geleneksel bir lezzet katmak için ellerinden geleni yapıyor Swan River, Kings Park / Botanik Bahçeleri ve Çan Kulesi gibi cazibe merkezleri kadar popüler.
Konuştuğumuz Brisbane’den bir turist, “Perth’deki sokak sanatının gizli harikalarını takdir etmedim – şimdi geri dönüp daha fazlasını keşfetmekten heyecan duyuyorum.” Bir diğeri şöyle diyor: “Birçok yerli halkın bile görmediği bir Perth bölgesini görmem gerektiğini hissediyorum.”
Sokak sanatı şehirle sınırlı değil, aslında Subiaco (Olive Street’in bir göz atmaya değer) ve Kuzey ve Güney Fremantle gibi dış alanlarda çok sayıda ilgi çekici duvar resmi var, o zaman dikkatini çeken Halk Silo Yolu var.
Form’daki proje yöneticisi Rhianna Pezzaniti, projenin kültürel turizmi yönlendirmek için tasarlandığını ve “halktan gelen tepkinin çok olumlu olduğunu” söyledi.
Chapman’ın Oh Hey WA! özellikle şehir içi tekliflere odaklanmaktadır. O ve kız kardeşi Robyn, iki saatlik (4 kilometrelik) küratörlük yürüyüş turlarına tutku ve içgörü ile ev sahipliği yapıyor.
Parite hayatlarının çoğunda Perth’de yaşadı ve bugünkü canlı ve heyecan verici kültürel sermayeye dönüşmesini izledi.
“Perth ve Batı Kıyısı, eşsiz kültürü, olağanüstü ve çeşitli manzaraları, lezzetli ürünleri ve çarpıcı havasıyla her seyahatçinin Avustralya güzergahında olmalı” diyor, günlerini hala canlı yürürken geçirdiğine inanamayan genç girişimci İngiltere, Almanya, Hollanda, Kanada, ABD ve Singapur’dan gelen turistlerin bulunduğu sokaklar ve sokaklar.
Bazıları farklılık gösterebilir, ancak WA’nın Avustralya’nın ‘sanat durumu’ unvanını talep etme yolunda olabileceğini öne sürmenin faydası vardır.
Urban Adventure belki de son zamanlarda şöyle dedi: “Bir tavşan deliğine düştüğünüzü ve Avustralya’nın ünlü kültür başkenti Melbourne’da renk, yaratıcılık ve hipster miktarını arttırdığınızı düşündüğünüz için affedilebilirsiniz. (Perth) sızıyor. ”
Neden karar vermiyorsun?