Güney Asya’da Dengeler Değişiyor

0

Haber-Yorum

Hindistan, 5 Ekim’de Rusya lideri Putin’i ağırlamış ve 5.43 milyar ABD doları değerinde S-400 Triumf füze savunma sistemi alımına dair antlaşma imzalamışlardı. S-400 Triumf sistemi, 400 kilometreye varan son derece uzun menzillerde hava hedeflerini yok edebilen yeni nesil bir mobil hava savunma sistemidir. S-400, Rusya’nın en gelişmiş uzun menzilli hava füze savunma sistemi olarak biliniyor.

Hint-Rus S-400 antlaşması sonrası Pakistan ise önemli bir açıklama yaptı. Hindistan’ın bu adımının bölgedeki istikrarı bozacağını ve silah yarışını yenileceğini söyledi. Ayrıca Pakistan, Hindistan’ın S-400 alımının çeşitli kaynaklar aracılığıyla bir Balistik Füze Savunma Sistemi kurma çabalarının bir parçası olduğunu savundu.

Pakistan, her iki tarafın da Mayıs 1998’deki nükleer denemelerini takiben, ülkesinin bölgede istikrarsızlaştırma etkisi nedeniyle Balistik Füze Sisteminin edinimine karşı savunuculuk yapan bir Stratejik Kısıtlama Rejimi önerdiğini iddia etti. Bununla birlikte Hindistan’ın, Pakistan’ın bu önerisini reddettiği için ülkenin herhangi bir Balistik Füze Sistemini etkisiz kılmak adına askeri kapasitesini geliştirmeye zorladığını belirtti. Bu nedenle, silah sistemlerini istikrarsızlaştırma adına herhangi bir tehdide karşı askeri kapasitesine kesinlikle güvendiğini ifade etti.

Pakistan, gelecekte bölgedeki güvenilir asgari caydırıcılığı sürdürme ve stratejik dengeyi koruma politikasına paralel olarak milli savunmayı sağlama taahhüdümüzü yinelediğini açıkladı. Hindistan’ın S-400’lerin alımı ile bölgedeki dengeleri kendi lehine değiştirme çabaları rahatlıkla okunurken, Pakistan da rakibinin politikalarına karşı gerekli adımları atmaya hazır olduğunu duyurmaktadır.