Gwangju’nun Demokratik İsyanı Sanata Dönüştü.

0

Bu yıl, 18 Mayıs 1980’de gerçekleşen Gwangju Demokratik İsyanının 40. yıldönümü. Hareketin onurlandırılması, ülkenin dört bir yanında çeşitli şekillerde gerçekleşecek ve sanat dünyası kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

Gwangju’daki Asya Kültür Merkezi (ACC), 8 Mayıs’ta, iki multimedya sanat prodüksiyonu şirketi – Youjam Studio ve Jung Hae-woon’un yönetmenlerinin çalışmalarının yer aldığı “Hareketin Ötesinde” başlıklı özel bir multimedya sanat sergisini başlattı.

Sergiyi yönetmeni Seokyeong Üniversitesi’nde film ve dijital medya profesörü ve aynı zamanda sahne yönetmeni olan Hong Sung-dae var.

İlk çalışmasını “Solucan deliği” olarak adlandırıyor.  İnsanların milislere karşı son mücadelelerini demokrasi sembolü olarak yaptığı eski bölge ofis binasının önündeki çeşme şeklini alıyor.

Çeşme bizi Mayıs 1980’e kadar zaman içinde bir yolculuğa götüren “solucan deliği” olarak işlev görüyor. “Solucan deliği” kinetik aydınlatma adı verilen bir teknik kullanarak derinlik yaratmak için her ışığı kontrol eder.

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nın açılış ve kapanış törenlerinin sanat yönetmeni idi.

Eğer işiniz ışığı tek bir nesneye – çeşme – yoğunlaştırırsa, Jung’un “Çember Çemberi” işi tam tersini yapar ve ışığı geniş bir alana yayar. Projeksiyon haritalaması adı verilen bir teknoloji sayesinde, çalışma izleyiciler ve ışık arasında her bireyin hareketleriyle birlikte hareket eden iki yönlü bir iletişim sağlar. Bu sergi için yirmi ışık projektörü kullanılacak ve Kore’de daha önce hiç görülmemiş büyüleyici bir sahne elde edilecek. Jung, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nın açılış ve kapanış töreni için videolar oluşturmaktan sorumluydu.

Gerçekleşen bir başka sanat projesi de, yaklaşan Gwangju Sanat Bienali’nin bir parçası olarak düzenlenen özel bir etkinlik olan “MaytoDay”.


Gwangju Bienali’nin özel sergisi “MaytoDay”

Proje bu ayın başlarında Tayvan’ın Taipei kentinde, iki ülkenin modern tarihinde sanat yoluyla demokrasinin anlamını aydınlatmak için ortaklıklar bulan Tayvan ve Kore’den çağdaş sanatçıların yer aldığı bir sergiyle başladı.

Gelecek ay Seul’de Art Sonje Center’da serginin ardından, bienalin geçmişten gelen ikonik eserlerinin yanı sıra 20. yüzyılın demokrasi protestocuları tarafından yaratılan ahşap baskılar yer alacak. Organizatörlere göre her iki sergi de ayaklanmayı çağdaş bir perspektifle onurlandırmak ve hem sanatsal hem de tarihsel anlamı vurgulamak için bir şans.

“MaytoDay” da bu yıl Almanya’nın Köln ve Buenos Aires’te Arjantin’de yapılması planlandı, ancak yurtdışında kötüleşen koronavirüs pandemisi nedeniyle gelecek yıl yapılacak. Ancak dört serginin de eserlerini bir araya getiren bir sergi Ağustos ayında planlandığı gibi Kore’de yapılacak.

“Demokratik ayaklanma Gwangju’dan fırladı, ancak zamanla gelişti. Bu sergi sayesinde demokrasi ruhunun yaşla nasıl değiştiğini ve bu güne kadar bizimle nasıl konuştuğunu göreceğiz, sonuçta bize geleceğe bakma şansı verdik ”dedi.