“Helal Turizm”e Sektörü Yükselişte

0

Güney Asya’daki Müslümanlar helal turizm sektörü için önemli bir kitleyi teşkil ediyor. Müslümanların dini ziyaret ağı bu anlamda genişleme yolunda. Örneğin tur şirketleri Umre’nin yanında örneğin Türkiye’deki Kutsal Emanetler’in bulunduğu Topkapı Sarayı’na bir tur düzenlerse, dini turizm ağı genişleyecektir.

Bu yıl Mumbai’deki Dünya Ticaret Merkezi’nde 12-14 Ekim günleri arasında gerçekleşecek “İslami Seyahat Pazarı” büyüyen helal turizm sektörü için önemli bir adım olacak. Zira ülkenin her yerinden katılacak olan başlıca helal turizm alanında çalışan profesyoneller, İslami ülkelerdeki helal turizmi nasıl destekleyebileceklerini ve organize edeceklerini tartışmayı ümit ediyor. Etkinliğin Mumbai’de gerçekleştirilecek olmasının sebebi ise şehrin geniş bir varlıklı Müslüman nüfus kitlesine sahip olması. Ayrıca Mumbai Hac, Umre ve dini ziyaret alanındaki tur şirketlerinin merkezi ve coğrafi olarak da Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerine yakın.

Güney Asya ve Hindistan, dünya Müslüman nüfusunun %31’ni teşkil ediyor. Bu bölgeler ise Endonezya’dan sonra dünyanın en büyük Müslüman nüfusunu barındırıyor. Bu anlamda, Hindistan merkezli helal turizm sektör kaynakları, bu turizm şeklinin büyük bir geleceği olduğunu düşünüyorlar. Bazı turizm şirketleri ise bu anlamda “karma Umre” adlı paket hazırlayarak, ziyaretçilerin Mekke ve Medine dışında Türkiye, Dubai, İran, Irak, Fas gibi ülkeleri de ziyaret edebileceğini belirtmekteler.

2017 yılı Küresel Müslüman Seyahat Endeksi’ne göre helal ya da Müslüman turizm pazarı 155 milyar ABD doları değerinde. 2026 yılında ise bu oranın 300 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

Helal yiyecek ve alkolsüz içeceklerin sağlanması dışında helal turizm İslam dinince haram kabul edilen domuz, gazino, bar ve diskotek gibi unsurlardan da uzak bir konaklama imkanı sağlıyor. Turistlere, İslam tarihi ile ilgili rehberli turlar düzenleniyor. Helal turizme şimdilik varlıklı Müslümanlar rağbet etse de bu turizmin genişletilmesi için yapılacak çalışmalar için turizmciler “İslami Seyahat Pazarı” etkinliğini bekliyor.