Helsinki, İklim Değişimini ve Maliyetini Konuşuyor.

0

Finlandiya İçişleri bakanı “İklim eylemleri ekonomiye zarar vermiyor. Daha zarar verici olan şey ise eylem eksikliğidir ”diye hatırlattı .

Cuma günü Helsingin Sanomat  iklim eylemleri konusunda ayak sürüklemeye devam ederse iktidar partisinin bazı üyeleri iktidar koalisyonunu terk olasılığı olduğu  bildirildi. Yeşil Lig, hükümetin son iklim seminerinde benimsenen hedefleri, özellikle arazi kullanımı, arazi kullanımı değişikliği ve orman sektörlerindeki karbon tutumu açısından problemlerin olduğu görülüyor.

“En önemli hedefimiz, en başta hükümette olmamızın  hakkında konuşmak gerekiyor. Hükümet, iklim değişikliğinin önlenmesine öncelik veren tarafları da içermelidir ”dedi.

Ohisalo, iklim acil durumunun Finlandiya’ya da bir milyar avroya kadar ek maliyet getirebileceğini hatırlattı.

“Bu milyar eşit olarak bölünmeyecek. Hiçbir şey yapılmazsa, çiftçiler aşırı hava olaylarının hasatlar üzerindeki etkilerinden muzdarip olacaktır Sıcak hava dalgaları nedeniyle kaybedeceğimiz hayatların bedeli parayla bile ölçülemez. ”

“İklim değişikliğinin etkileri en savunmasız pozisyonlardaki insanları en sert, maddi olarak karşılayamayan ya da mali olarak hazırlanamayanları vuracak. Bu, 2020’lerde çözebilmemiz gereken bir konudur ”dedi.

Ohisalo konuşmasında oylama yaşını 16’ya düşürme ve gençleri iklim politikası yapımına katkıda bulunma fikrini de gündeme getirdi.

“Onlar tüm yaşamlarını iklim krizinin gölgesinde yaşamak zorunda kalacak ilk nesil olacaklar” dedi.