Hem Trump Hem Selman Sıkıştı

0

Haber-Yorum

Cemal kaşıkçının ölümü Trump ve Selman’ın elini kolunu bağlamaya başladı. Selman’ın iktidar yolunu tıkamaya başladı. Trump Selman’ın vaat ettiği 500 milyar dolardan olmamak için yer türlü senaryo’yu hayata geçirme denese de deliller her ikisinin aleyhine gelişiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın İstanbul Bakonsolosluğu binasında öldürülen muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin büyük ihtimalle Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bilgisi dahilinde olduğunu söyledi.

Trump ancak buna rağmen ülkesinin Suudi Arabistan’ın sadık bir dostu olarak kalmaya devam etme niyetinde olduğunu bildirdi.

CIA’in istihbarat raporlarını inceledikten sonra yaptığı ve Beyaz Saray tarafından yayımlanan açıklamada Trump, “Amerikan istihbaratı trajik Kaşıkçı cinayeti bilgilerini değerlendirmeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

Kongre’nin ve kendi partisinin ileri gelen isimleri de dahil Suudi Arabistan’a yönelik silah satışının askıya alınması çağrılarına da değinen ABD Başkanı, Riyad’la yapılan anlaşmaların iptal edilmesinin aptalca olacağını ileri sürdü.

Trump, “Bu anlaşmaları aptalca iptal ederseniz, Rusya ve Çin muazzam bir şekilde bu işten faydalanır.” açıklamasında bulundu.

Başkan  ayrıca, ABD, İsrail ve bölgesel ortakların çıkarları için Washington’ın Suudi Arabistan’ın yanında kararlı bir şekilde durmaya devam edeceğini söyledi.

Kongrenin Kaşıkçı konusunda farklı yöne gitmek isteyebileceğini belirten Trump, ABD’nin güvenliği ön planda olduğu sürece tüm görüşlere açık olduğunu vurguladı.