Herkesin Adamı,Yeni Kaddafi Hafter ..

0

Libya’da Muammer Kaddafi yönetiminin 2011’de devrilmesinden sonra ülkede devam eden iç savaş yeni boyuta ulaştı. Ülkenin büyük bölümünü kontrol altında tutan General Halife Hafter ile Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında bölünmüş bir yapı var.

Türkiye de Hafter’e karşı UMH’ye destek olarak bu ülkeye asker göndermeyi tartışıyor.

Peki krizin derinleştiği ülkede Trablus yönetimini ‘devirmeyi’ hedefleyen General Halife Hafter kimdir?

1943 Ecdebiye doğumlu Hafter, Sovyetler Birliği’nde askeri eğitim aldıktan sonra Libya Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı.

1969: Kaddafi’ye en yakın isim
Hafter, Libya’da Batı yanlısı olarak bilinen Kral İdris’i deviren askeri darbede Kaddafi’nin ordudaki en yakın silah arkadaşlarından biri olarak öne çıktı. O dönem Kaddafi en güvendiği ve ‘oğlu gibi gördüğü’ isim olan Hafter’i Genelkurmay Başkanlığı’na atadı. Hafter, daha sonra Libya ordusunda Yom Kippur ve ülkesinin Çad’a karşı savaşında komuta kademesinde görev yaptı

Hafter, 1987’de beraberindeki 700’e yakın adamıyla Çad’da esir alındı.

1990: Kaddafi’ye karşı CIA ile iş birliği iddiası
Çad’dan çıkarıldıktan sonra ABD tarafından Zaire’ye getirilen Hafter, Libya’ya dönmedi; Kaddafi’nin yurt dışındaki muhaliflerine katıldı.

Yurt dışındaki muhaliflerin silahlı kanadının başına geçen Hafter, ABD’de CIA’in merkezinin bulunduğu Virginia bölgesine yerleşti.

1993’te Kaddafi’ye yapılan CIA destekli başarısız suikast girişimini yönetmekle suçlanan Hafter, ülkesinde idam cezasına çarptırıldı.

Hafter’in ABD’ye yerleşmesinden sonraki 20 yıllık dönemde Kaddafi’yi devirme planları hazırladığı iddia ediliyor.

2011: Kaddafi devrildi, Hafter için sürgün bitti
Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki halk ayaklanmalarının yaşandığı 2011’de Kaddafi yönetiminin devrilmesiyle, Hafter için de sürgün yılları sona erdi ve Libya’ya döndü.

Hafter, ülkesine döndükten sonra devrim sonrası yönetimde herhangi bir üst düzey görev alamadı.

Arap Birliği’nden Libya için ‘siyasi çözüm’ bulunması kararı

2014: Trablus yönetimine bayrak açtı
Hafter, 2014’e gelindiğinde, askeri üniforması ve beraberindeki komuta kademesiyle yaptığı açıklamayla, Libya’da seçimle göreve gelen Milli Genel Kongre’nin lağvedildiğini ve geçiş dönemi için yeni bir yol haritası bulunduğunu duyurdu.

Hafter’in yönettiği grupların Libya içindeki silahlı iktidar mücadelesi başladı.

Hafter ayrıca Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kontrolündeki Bingazi ve Sirte’ye operasyon başlattı. Terörizme karşı uluslararası destek istedi.

2015: Hafter’in darbesi taraftar topluyor
Ülkede Tobruk’ta Temsilciler Meclisi ve başkent Trablus’ta Milli Genel Kongre olmak üzere iki meclis ortaya çıktı.

2011’deki devrim sırasında ülkenin doğusunda savaşan silahlı gruplardan destek alan Hafter, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından Şubat 2015’te “orgeneral” rütbesine yükseltilerek “Libya Ulusal Ordusu” isimli silahlı grubun başına “Başkomutan” olarak atandı.

Hafter, bölgedeki devrim karşıtı grupların arkasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır gibi ülkelerce güçlü şekilde desteklendi.


2016: Petrol yataklarına saldırı
Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimleriyle, 2016’da Fas’ın Suheyrat kentinde varılan “Libya Siyasi Anlaşması” uyarınca kurulan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi, uluslararası toplum tarafından Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanındı.

UMH Başkanlık Konseyi’nin sunduğu hükümet listeleri General Hafter’in baskıları nedeniyle Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nde onaylanamadı ve süreç tıkandı.

Hafter, o dönem Tunus’ta bulunan UMH Başkanlık Konseyi mensuplarının Libya topraklarına girişini zorlaştırmakla kalmadı, ülke ekonomisinin can damarı olan ve UMH kontrolünde bulunan Petrol Hilali bölgesine saldırı başlattı. Hafter’in Petrol Hilali saldırıları, aynı zamanda Libya’nın temel ekonomik girdisi olan petrol üretimine de büyük sekte vurdu.

Libya Denetim Bürosu’nun paylaştığı rakamlara göre, Libya 2013-2016 yıllarında petrol üretiminde 106 milyar dolar değerinde kayba uğradı.

2017: Hafter, uzlaşmayı kabul ediyor
Hafter, baskılar sonucu 2017 yazında Fransa’nın başkenti Paris’te, UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile kameralar karşısına geçti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un girişimiyle Paris yakınlarında bir araya gelen Hafter ve Serrac, ateşkes ilan edilmesi ve 2018’de seçimlerin yapılması konularında anlaşma sağlandığını bildirdi.

Ancak Hafter tarafı anlaşmanın hayata geçirilmesi için silahlarını bırakmadan başkente girme şartını ortaya koydu.

Şubat’ta anlaşma, nisan’da başkente saldırı
Takvimler Şubat 2019’u gösterdiğinde, Libya’nın uluslararası tanınırlığa sahip tek yasal temsilcisi UMH Başbakanı Serrac ile ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter’in, BM ara buluculuğunda BAE’nin başkenti Abu Dabi’de gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde “geçiş döneminin yıl sonunda yapılacak seçimlerle tamamlanması konusunda anlaştıkları” duyuruldu.

BM Libya Özel Temsilciliği’nin Libya’daki anlaşmazlığın çözümü için ortaya koyduğu uluslararası yol haritasının bir parçası olarak ülkedeki tüm aktörlerin katılımıyla 14-16 Nisan’da Gadamis kentinde “Ulusal Diyalog Konferansı” düzenlenmesi bekleniyordu.

Ancak, söz konusu konferansa günler kala, General Hafter, Libya’daki tüm diplomatik temsilcilikler ile bağımsız devlet kurumlarının bulunduğu ve ülke nüfusunun üçte ikisine ev sahipliği yapması sebebiyle muhtemel bir seçimde kritik önem taşıyan başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı başlattı.

Hafter, Trablus’u 48 saat içinde ele geçireceği iddiasıyla başlattığı saldırıların ilk günlerinde başkent çevresindeki birçok noktada kontrolü sağlasa da UMH’nin direnişi sebebiyle Trablus rüyasını gerçekleştiremedi.

Libya’da Hafter’in saldırılarını başlattığı 4 Nisan’dan bugüne kadar 200’den fazlası sivil olmak üzere 1500’e yakın insan hayatını kaybetti, yaklaşık 300 bin Libyalı ise ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı.