Hindistan, ABD’den STA-1 Statüsü Kazanan 3. Asya Ülkesi Oldu

0

Hindistan ile savunma ortaklığını güçlendirmek için gereken adımları atmaya başlayan ve bu adımları sıklaştıran ABD’nin Trump yönetimi altında henüz Nükleer Tedarikçiler Grubu (NSG) üyesi olmayan Hindistan’a bir istisna yaptığı federal bildirisi önem kazanıyor. Hindistan, ABD tarafından STA-1 statüsü atanan 37. ülkeydi. Şimdiye kadar Hindistan, Arnavutluk, Hong Kong, İsrail, Malta, Singapur, Güney Afrika ve Tayvan ile birlikte STA-2 kategorisinde listelenmişti. Hindistan, Japonya ve Güney Kore’den sonra ABD’nin Yeni Delhi’ye yüksek teknolojili ürün satışlarının, özellikle sivil alan ve savunma sektörlerinde, önünü açan bir federal bildirim yayınlamasından sonra Stratejik Ticaret Yetkilendirmesi-1 (STA-1) statüsü kazandı. Böylece bu statüyü elde eden üçüncü Asya ülkesi oldu. Dikkat çekici bir şekilde ise ABD, bu bildirimi yayınlamadan önce kamuya bildirme eyleminde bulundu.

Esasen Nükleer Tedarikçiler Grubu’nda uzlaşma sağlanmasına rağmen, Çin’in siyasi muhalefetinden dolayı Hindistan’ın üyelik başvurusu askıya alınmıştı. Yeni Delhi’nin bu istisnai statü zaferiyle ABD, Çin ve dünyaya güçlü bir siyasi mesaj göndermeyi amaçlıyor. Zira Amerika’nın en yakın müttefiki İsrail’e dahi çok taraflı ihracat kontrol rejimlerinin [Füze Teknoloji Kontrol Rejimi (MTCR), Wassenaar Düzenlemesi (WA), Avustralya Grubu (AG) ve Nükleer Tedarikçiler Grubu (NSG)] bir üyesi olmadığından bu statünün henüz verilmediği özellikle vurgulandı. Bugüne kadar ABD’nin etkin desteğiyle Hindistan, çok taraflı dört ihracat kontrol rejiminin üçüne, 27 Haziran 2016’da MTCR’ye, 7 Aralık 2017’de Wassenaar Düzenlemesi’ne ve 19 Ocak 2018’de Avustralya Grubu’na kabul edilmişti. İki ülkenin küresel stratejik ortaklığı için önemli olan bu üyelikler, ABD’nin, 7 Haziran 2016’daki “ABD ve Hindistan: 21. Yüzyıldaki Uzun Süreli Ortaklar” başlıklı ABD-Hindistan Ortak Bildirisi açıklamasında Hindistan’ı “büyük bir savunma partneri” olarak tanımasıyla artmıştır.

Bu eylem ile Hindistan, “büyük bir savunma partneri” statüsüne yaklaştı. Ayrıca bu bildiri ile ABD ve Hindistan, küresel olarak nükleer yayılmayı önleme, yüksek teknoloji işbirliği ve ticaretini yaygınlaştırma konusunda mutabakata vardığı reformları uygulayan ve Hindistan’ın dört çok taraflı ihracat kontrol rejiminde tam üyeliğini kolaylaştıran bir dizi düzenlemeyi de barındırıyor.