Hindistan Kırgızistan’da Bugün Yapılan Şangay İşbirliği Örgütü Savunma Bakanları Toplantısına Katıldı.

0

Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman, Çinli meslektaşı General Wei Fenghe ile Şangay İşbirliği Teşkilatı (SCO) Savunma Bakanlarının toplatısı için bugün Bişkekte  ikili bir toplantı yaptı.

İki taraf toplantıda bölgesel ve ikili güvenlik sorunlarını tartıştı.

Hind Savunma Bakanı Kırgızistan’da, SCO toplantısına katılmak için üç günlük bir ziyarette  bulunuyor.Bu süreçte  diğer üye ülke ile ikili görüşmelerde bulunuyor.

Bugün  Bişkekte yapılan SCO bakanlık toplantısında Sekiz üye devlet, görüşme sırasında diğer sorunların yanı sıra terörle mücadelede işbirliğini artırmanın yollarını tartışacak.

Mevcut SCO toplantısı, bu yıl 14-15 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi beklenen SCO zirvesine devam ediyor.

2018 yılında Hindistan ilk kez SCO Savunma Bakanları toplantısına katıldı. Bu toplantıda konuşan Sitharaman, Hindistan’ın daha geniş Avrasya bölgesi ile genişletilmiş bir ortaklık geliştirmeye olan ilgisini vurguladı.

2018 yılında Hindistan ilk defa SCO savunma tatbikatlarına katıldı. Ortak tatbikat, Rusya Merkez Askeri Komisyonu tarafından Çelyabinsk’in Chebarkul kentinde yapıldı. Tatbikat, SCO Tüzüğü kapsamında uluslararası bir taarruz veya terörle mücadele ortamında taktik seviye operasyonlarını içermişti