Hindistan, Küresel Ruhani Liderlik Yolunda İlerlerken: Kumbh Mela

0

Bugün, Hindistan’da dünyanın en büyük dini etkinliği olarak kabul edilen “Kumbh Mela” dini festivali başlıyor. 12 yıl süren ve bu süreçte 4 kere kutlanan festival, Hindistan’ın 4 büyük kutsal Nehri’ndeki 4 büyük kutsal hac merkezinde gerçekleşmektedir. Ganj Nehri’ndeki Haridwar; Yamuna, Ganj ve mistik Saraswati nehirlerinin kesişme noktasındaki Prayag; Shipra Nehri’ndeki Ujjain ve Godavari Nehri’ndeki Nasik bu 4 büyük hac merkezini teşkil eder. Her merkezdeki kutlamalar, Güneş Ay ve Jüpiter’in Vedik astrolojisine göre özel kombinasyonlarına göre düzenlenmektedir. Zira daha önce, Hindular için astrolojinin ne kadar önemli bir yer teşkil ettiğini anlatmıştık. Dünyanın en büyük dini festivalini gerçekleştiren Hindular için astrolojinin geri planda kalması gibi bir şey söz konusu olamaz. Dolayısıyla, işin içine gezegen kombinasyonları girdiğinde Hinduların Maha Kumbh Mela dedikleri büyük dini festival ise 144 yılda bir gerçekleşir ve Prayagraj’da kutlanır. Bu dört hac merkezinden her biri 12 yıllığına, gezegen kombinasyonlarına göre belirlendiği şekilde, o dönemki dini festival için ana merkez olarak alınır ve her 12 yılda bir, festivalin gerçekleştiği hac merkezi yerini bir diğerine bırakır.

Samundra Matan

Kumbh Mela, ismini bir Hindu dini anlatısından alır. Bu anlatı Samundra Matan yani okyanus çalkalaması anlamına gelir. Hikâyede tanrılar, şeytanlarla yaptıkları bir savaşta yenilirler ve kaybettikleri güçlerini yeniden kazanmak için Tanrı Vişnu’dan yardım istemeye giderler. Tanrı Vişnu, tanrılara şeytanlarla diplomatik bir yaklaşımla işbirliği yapmalarını söyleyerek okyanusu çalkalamalarını ve ‘ölümsüzlük iksiri’ni bulmalarını öğütler. Sonunda ölümsüzlük iksirini tanrıların kazanacağına dair sözünü de verir. Tanrılar ve şeytanlar işbirliği yapıp okyanusu çalkalamak için okyanusa gelirler. Okyanusu çalkalama aracı olarak bir tepeyi esas alırlar, tepenin etrafına da halat görevi görecek ‘Vasuka’ yılanını bağlarlar. Bir tarafından tanrılar diğer tarafından şeytanlar asılır ve okyanusu çalkalamaya başlarlar. Okyanusu çalkalama işlemi boyunca okyanustan birçok şeyin çıkmasının ardından en sonunda ölümsüzlük iksiri peydah olur. Şeytanlar, tanrıların iksiri kendilerine vermeyeceğini düşündüklerinden kavgaya tutuşurlar. Tanrılar ve şeytanlar ölümsüzlük iksiri için kavga ederken şeytanlar iksiri alıp 12 gün boyunca kaçarlar. Bu süreçte de iksirin damlaları 4 ayrı yere düşer, ki bunlar yukarıda saydığımız mekanlardır. Daha sonra Tanrı Vişnu güzel ‘Mohini’ye dönüşür ve şeytanları kandırarak ölümsüzlük iksirini alır ve tanrılara dağıtır. Bu anlatıya göre de Kumb, iksirin içinde bulunduğu testidir. Mela ise damlaların düştüğü mekanlardır. Hindu inananlara göre, hikayede 4 ayrı yere düşen ölümsüzlük iksirinin damlaları Kumbh Mela’nın gerçekleştiği özel zamanlarda nehre geri döner. Böylece saflık, hayır ve ölümsüzlük içinde Hindular, günahlarının arınması ve samsara (reenkarnasyon) döngüsünden kurtulup nirvanaya ulaşma imkanına erişebildikleri dünyadaki tek yer ve zamana kavuşmuş olurlar.

Hindu mitolojisi göz önüne alındığında bu dini festival, 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kumbh Mela boyunca Hindular, Ganj Nehri’nin tüm günahlarını temizlediğini inanarak yıkanırlar, dini adak ve mumlarını Ganj’a salarak Tanrı’ya dualarını sunmuş olurlar. Yine bu festival boyunca meditasyon ve yoga yapılır, dini metinler okunur, kültürel programlar gerçekleşir, geleneksel fil alayı geçidi ve atlı savaş arabaların geçidi gerçekleşir, Naga Akhada denilen geçimini paralı askerlik ve tüccarlık yaparak sağlayan militan çilecilerin kılıçlı gösterileri düzenlenir. Kumbh Mela’nın en büyük mesajı ise “Hindu Birliği”dir. Zira geçmişi çok eski zamanlara dayanan ve binlerce yıldır kutlanan bu festival, ulaşım araçlarının olmadığı dönemlerde dahi kutlanarak ülkenin her tarafından Hinduları toplayarak Hindu birliğini sağlamayı başarmıştır. Bu hac merkezlerinde hiçbir ayrım yoktur ve herkes kardeştir. Kumbh Mela’daki anlayışı, Müslümanların Kabe’deki ruhuyla özdeşleştirebilirsiniz. Özellikle, dini festivale din adamlarının katılışı oldukça önemlidir. Böylece Hindular, bu spiritüel liderlere bu festival aracılığıyla ulaşıp onların dualarını alma şansı elde ederler. Festivale katılan çileci din adamlarının bazı çeşitlerinden bahsetmek mümkündür: Vücutlarını kül ile kaplayan, uzun keçeleşmiş saçlarıyla çıplak çileciler olan Nagalar, katı dini uygulamalar nedeniyle bir deri bir kemiğe dönen Urdwavahurlar, sessizlik yemini etmiş Parivajakalar, ayakta duran ve başı üstünde durup meditasyon yapanlar Shirshasinseler ve nehir kıyısında yaşayan, meditasyon yapıp dua eden ve günde birkaç kez yıkanan Kalpvasisler bunlardan bazılarıdır.

Bu yılki festival ise 15 Ocak-4 Mart arası gerçekleşecektir. 120 milyondan fazla insanın katılımı beklenen bu festival, 2017 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Manevi Kültürel Mirası” olarak kabul edilmiştir. Kumbh Mela nedeniyle birçok dini örgüt, sosyal refah toplulukları ve siyasi lobiler biraraya gelir. Bu yıl ise Kumbh Mela festivali büyük bir hazırlıkla karşılanmıştır. Öncelikle gezegen kombinasyonları nedeniyle Ganj, Yamuna ve Kumbh Mela zamanlarında ortaya çıktığı düşünülen mistik Saraswati Nehri’nin kesiştiği yerde, Allahabad olarak bilinen şehirde düzenlenecek olan festival hazırlıklarına 16 Aralık’da şehrin adının Prayagraj olarak değiştirilmesi damgasını vurmuştur. Zira bu adım, 2018 yılının ikinci yarısında hızla yayılmış bir şehir adını değiştirme furyasından da biriydi. 250 km yol ve 22 duba köprüsüyle dünyanın en büyük geçici şehri kurulmuştur. 40.000 LED ampül takılmış, yapay zekanın gelen kalabalığın yönetilmesi için kullanılması sağlanmıştır. Modi, iki büyük Kontrol ve Komuta Merkezi kurmuştur. Prayagraj’a düzenlenen 800 özel tren hizmete sunulmuş ve 17 Ocak’tan itibaren de helikopter gösterisi yapılması planlanmıştır. Hindu hacılara kalması için lüks tenteler kurulmuş, yüksek temizlik önlemleri alınmış, Wi-fi hizmeti için 4000 hotspot sistemi kurulmuş ve SMS ile yönlendirme sistemi ayarlanmıştır. Ayrıca Kumbh Mela adında resmi website ile gerek Hindu hacılara gerekse de turistler için e-bilgi servisi sağlanmıştır. Bu kadar geniş bir organizasyonun gerçekleştirilmesi birçok istihdam oluşturmuş, yüzbinlerce kişiye iş imkanı sunmuştur. Yeni dünya düzeninde ruhani liderlik koltuğunu kimseye kaptırmak istemeyen Hindistan için, Kumbh Mela eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Yine bu anlamda Başbakan Modi ve Hindistan Dış İşleri Bakanlığı Hint diasporası üyelerine mail göndererek onları festivale davet etmiş ve 72 ülkenin diplomatları çağrılarak festival dolayısıyla görüşmeler düzenlenmiştir. Bu yılki Kumbh Mela kutlamalarına Cumhuriyet Günü kutlamalarının da denk gelmesi, Hindistan için festivalin önemini daha da artırmıştır. Tüm bunların yanında, bu dini festivale eklenen kültürel organizasyonlar Hindistan’ın turizm sektörü için de önemli bir canlanmayı doğuracaktır. Zira Hindistan, bu festival vesilesiyle önemli ölçüde gelir elde etmeyi de amaçlamaktadır. Kısacası Kumbh Mela, dünyanın kültürel liderliğine oynayan Hindistan için “ölümsüzlük iksirini” elde etme fırsatı sunmaktadır.