Hindistan, Medikal Turist Akınına Uğruyor.

0

Sağlık, koruyucu ve alternatif tıp alanında yüksek güvenilirliğe sahip olan Hindistan, yabancılar için bir şifa merkezi haline geldi. Zira bunda Hindistan’ın tıp alanındaki çok köklü kadim bilgilerinin payının çok büyük olduğu aşikar. Özellikle alternatif tıbbın yükselişi, Hint tıbbının önemini ve gücünü ortaya çıkarmış durumda. Günümüzde ise gelişmiş tesislerin, yetenekli doktorların ve düşük tedavi maliyetlerinin çekici kombinasyonu Hindistan’ı her yıl çok sayıda yabancı hastayı çeken popüler bir medikal turizm merkezi haline getirmiştir. 2017 yılında Turizm Bakanlığı’nı Lok Sabha’ya ilettiği yazıya göre bu tür ziyaretçilerin sayısı yaklaşık 500.000’e ulaşmıştır.

Bangladeş ve Afganistan başta olmak üzere Irak, Umman, Maldivler, Yemen, Özbekistan ve Sudan gibi ülkelerden çok sayıda tıbbı turist Hindistan’ı tedavi amacıyla ziyaret etmektedir. 2017 verilerine göre Hindistan’ın medikal turizmden elde ettiği döviz miktarı 2,5 milyar ABD dolarını aşmakta.

Niti Aayog (National Institution for Transforming India – Hindistan Hükümeti’nin Politika Komisyonu), tıbbi değer seyahatini önemli bir döviz kazancı kaynağı olarak belirlemiştir. Hindistan, şu anda küresel medikal turizm pazarının yaklaşık %18’ine sahiptir. Medikal değer seyahati, 2015 yılında 3 milyar dolar olarak belirlenmiş ve FICCI (Hindistan’daki en büyük ve en eski zirve iş organizasyonu) ve bir sağlık sektörü bilgi firması olan IMS Health tarafından hazırlanan bir rapora göre, %15’lik bir CAGR’de (yıllık bileşik büyüme oranı) büyüyeceği tahmin ediliyor. Hindistan’ın medikal turizm endüstrisinin 2020 yılına kadar 9 milyar dolar değerinde olacağı ve küresel pazar payının %20’sini oluşturması tahmin ediliyor. Rapor, iyileştirici tedavide Hindistan’ın kardiyoloji, ortopedi, transplant ve oftalmoloji için tercih edilen bir merkez olduğuna dikkat çekti.