“Hindistan’ı Temizle” Hareketinde Son Kavşak

0

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 15 Eylül’de “Swachhata Hi Seva (Temizlik Hizmeti)” hareketinin lansmanını yaptı. 2014 yılından beri, 15 Eylül-2 Ekim tarihleri arası gerçekleştirilen bu kampanya, 2 Ekim 2019’da Mahatma Gandhi’nin 150. doğum yıl dönümünden önce ülke genelinde yüksek bir temizlik standardı sağlamayı amaçlayan bir hareket haline getirilecek. Bunun yanında Modi, 4 yıl önce Swachh Bharat olarak bilinen “Temiz Hindistan” misyonunu başlatmış ve bu kampanyayı Swachhata Hi Seva hareketi ile gerçekleştirmeyi amaçlamıştı.

Modi, temizlik faaliyetlerinin başlayacağı “Temiz Hindistan Misyonunu” güçlendirmek için özenle çalışmış olanlarla etkileşime geçmeyi dört gözle beklediğini dile getirdi. Bunun yanında “Temizlik gerçek bir hizmettir” hareketiyle Mahatma Gandhi’ye, Hint halkının minnetini ödemek için harika bir yol olduğunu söyledi. Ayrıca Başbakan misyonun, Mahatma Gandhi’nin temiz bir Hindistan hayalini gerçekleştirmeyi amaçlayan tarihi bir kitle hareketi olarak nitelendirdi.

4 yılını tamamlayan “Temiz Hindistan” misyonuna, Bollywood’un önemli isimleri de dahil edilmiş, kampanyanın yaygınlaşması için ünlü isimler Swachhata Hi Seva hareketi çerçevesince belirlenen yerlere giderek temizlik yapmış, evleri boyamış, daha temiz bir Hindistan için desteklerini göstermişlerdi. Ünlü isimler bu yıl da Temiz Hindistan Misyonu’na desteklerini esirgemediler.