Hindistan’ın 70. Cumhuriyet Günü Kutlamaları ve Güney Afrika

0

26 Ocak, Hindistan’ın Cumhuriyet Günü olarak kutladığı özel bir tarihtir. Bu günü özel kılan ise Purna Swaraj Günü’nü temsil etmesidir. Purna Swaraj “tam bağımsızlık” anlamına gelir ve 26 Ocak 1930’da Hint Ulusal Kongresi olarak bilinen Hindistan’ın ilk siyasi partisi o gün Purna Swaraj’ı yürürlüğe koymuştu. 31 Aralık 1929’da ise Kongre Partisi’nin lideri Jawaharlal Nehru, bugün Pakistan sınırları içinde kalan Lahore kentindeki Ravi Nehri’nin kıyısında Hint bayrağını kaldırmıştı. 26 Kasım 1949’a gelindiğinde ise 395 madde ve 8 ek ile dünyanın en uzun anayasasının taslağı kurucu meclis tarafından imzalanmıştı. Anayasa tasarısında ise 26 Ocak günü, Cumhuriyet Günü olarak kabul edilmişti. Yine bu tasarıya göre Hindistan, 26 Ocak 1950 tarihinde bir Cumhuriyet haline gelecekti. Ve bu anayasa, tamamen kendi vatandaşları tarafından hazırlanacak ve bir İngiliz Milletler Topluluğu üyesinin ilk anayasası olacaktı.

 

Hindistan, Purva Swaraj’ı kazanmış ve 14 Ağustos 1947 günü gece yarısı bağımsızlığını elde etmişti. Ancak ilk Cumhuriyet Günü kutlaması bağımsızlıktan üç yıl sonra, 1950 yılında kutlanmıştı. Aynı gün, Hindistan’ın hava kuvvetlerinin isminin önündeki “Krallık” sıfatı kalkmış ve Hint Hava Kuvvetleri adını almıştı. Ülkenin ilk cumhurbaşkanı olan Rajendra Prasad yemin etmişti. 26 Ocak 1950 tarihinden iki gün önce Jana Gana Mana Hindistan’ın ulusal marşı olarak kabul edilmiş ve 24-25 Ocak 1950 tarihinde kurucu meclisin tüm üyeleri Anayasa’yı imzalamıştı. Ancak ilginç bir şekilde, ünlü ressam Nandhal Bose’nin yaptığı anayasanın orijinal kopyasının resminde Nehru’nun damadı, kızı Indira Gandhi’nin (soyadı sebebiyle Mahatma Gandhi’nin kızı olduğu düşünülen) eşi Feroze Gandhi’nin imzası da bulunmaktadır.

Cumhuriyet günü kutlamalarındaki yıllık geçiş törenleri ise şimdiki formunu 1955’te aldı. Törenler Rajpath’ta düzenlense de 1950-54 yılları arasında Ulusal Stadyum, Kingsway, Red Fort ve Ramleela Manidan’da yapılmıştı. Silah ve tank gösterileri törenin başlıca etkinliklerini teşkil eder. Törene katılacak ordu personeli 4 soruşturma aşamasında geçirilmekte ve tören sırasında silahlarının mermisiz olduğundan emin olunması için sıkı kontrollere tabi tutulmaktadırlar. Birlikler, geçit sırasında yaklaşık olarak 9 km yürümekte ve bu birlikler arasından “en iyi yürüyen grup” seçilmektedir. Uçak gösterilerinde ise farklı merkezlerden kalkan uçakların hepsi aynı anda Rajpath’a ulaşmaktadır. Tören sonlarında Mahatma Gandhi’nin favorilerinden biri olduğuna inanılan “Abide with me” adlı Hristiyan ilahisi çalınmaktadır.

70. Cumhuriyet Günü kutlamalarında ise birçok ilke imza atılmıştır. Birliklerde bu kez kadınlar ön plana çıkarılmış durumda. Bhavara Kasturi adlı kadın ordu personeli, tamamı erkek olan ve 144 personelden oluşan bir birliği yönetecek. Yine bu yıl, ülkenin en eski paramiliter gücü olan Assam Tüfekçiler Birliği’nin tamamını kadınlar teşkil edecek. Yine Yiğit Motosiklet Takımı’nda bir kadın ordu personeli olacak ve hareket halindeki bir motosiklet üzerinde gösteri yapacak. Yine Hint Donanma Birliği ve Taşınabilir Uydu Terminali Birliği’ni kadınlar yönetecek.

Hindistan’ın Cumhuriyet Günü kutlamaları prosedüründe her yıl bir şeref konuğu davet edilir ve bu konuklar genelde bir ülkenin lideri olur. Kutlamalarda onur konuğu başlıca rol oynar, zira Rashtrapati Bhavan’da (Rajphat’taki Cumhurbaşkanı resmi konutu) konuğa törensel onur koruyuculuğu verilir ve tüm resepsiyonlara katılır. Protokollere göre, misafir Rajphat’a bir çelenk koyar ve Hindistan’ın Başbakanı tarafından öğle yemeği ziyafeti verilir. Daha sonra ise başkan vekili ve dış işleri bakanı tarafından düzenlenen ziyaretler gerçekleştirilir. Hindistan Hükümeti için gönderilen Cumhuriyet Günü kutlamaları daveti, davetliye verilen en üst onur derecesi olarak kabul edilmektedir. Yine bu davet, iki ülke arasındaki dostluğun sembolünü teşkil eder. Şeref konuğunun seçimindeki temel kriter, liderin temsil ettiği ülke ile Hindistan arasındaki ilişkilerin yapısıdır. Siyasi, ekonomik, ticari, askeri, bölgesel yapılanma ve daha önceki Bağlantısızlık Hareketi bünyesindeki ilişkiler temel alınır. Şeref konuğunun seçimi, kutlamalardan 6 ay önce ülkenin dış işleri bakanlığınca başlatılır ve tüm kriterlerin değerlendirilmesi sonucu Başbakanlık Ofisi’ne önerge gönderilir. Daha sonra ise son önerge Cumhurbaşkanı’na gönderilir ve davetli ülkedeki Hint konsolosluğuyla iletişim kurularak liderin kutlamalara katılımı için program değerlendirilmesi yapılır ve tüm bu süreçler gizlilik içinde yürütülür.

Hindistan’ın geçiş törenleri için ilk şeref konuğu Endonezya’nın Cumhurbaşkanı Sukarno’ydu. Hindistan’ın Cumhuriyet günü kutlamaları için şeref konuğu davet geleneği 1952, 1953 ve 1966 yılları dışında aksatmadan sürdürüldü. 1962 ve 1965 yıllarındaki sırasıyla Çin ve Pakistan savaşları olmadan önce bu ülkelerin liderleri de onur konuğu olarak çağrılmıştı. Geçen yıl ise ASEAN ülkelerinin liderleri çağrılarak ilk defa çoklu onur konuğu ağırlanmıştı. Bu yılki şeref konuğu ise Güney Afrika başkanı Cyril Ramaphosa’dır.

Hindistan, ABD, Çin, Japonya, Almanya ve Birleşik Krallık’tan sonra dünyanın 6. büyük ekonomisidir ve 5. büyük ekonomisi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Cumhuriyet Günü kutlamaları vesilesiyle düzenlenen Hindistan-Güney Afrika İş Zirvesi’nde konuşan Modi, Hindistan’ın dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2017-2018 yılları arası 10 milyon doları aştı ve yerel olarak 20.000 iş oluşturuldu. Güney Afrika ve Hindistan arasındaki ilişkiler sağlık, ilaç, bilişim, tarım, enerji, havacılık gibi sektörlere dayanmaktadır. Modi ise ikili ilişkiler konusunda mücevher ve kuyumculuk sektörlerinin en önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi. Güney Afrika’da Tata, Cipla ve Mahindra gibi önemli markaların yanında 150 farklı Hint şirketi faaliyet göstermektedir. Ayrıca Vedanta Resource adlı şirket Güney Afrika’da 1,6 milyar dolarlık madencilik sektörü yatırımı yaparak ülkenin yeni bir endüstri ve ekonomik gelişim dalgasını tetiklemiştir. Hindistan topraklarında ise Güney Afrikalı mevcut şirket sayısı 29’dur ve ülke bu sayıyı gelecek seneye kadar ikiye katlamayı hedeflemektedir. “Yeni Hindistan”ın inşasında dış politikasında da önemli atılımlar gösteren Hindistan için, 70. Cumhuriyet Günü kutlamaları fazlasıyla verimli geçecek görünmektedir.

Cumhuriyet Günü’n kutlu olsun Hindistan..