Hindistan’ın Assam Eyaletinde “Tarihi An”

0

Hindistan’ın kuzeydoğu eyaletlerinden biri olan Assam’da Ulusal Vatandaş Kayıtları listesi yeniden düzenlendi. Yenilenen listede ise bölgede yaşayanlardan 4 milyon kişinin ismi listeye dahil edilmedi. Bahsi geçen listeye kayıtlı olmayanların önemli bir kısmı ise Bangladeş’ten yasadışı göçlerle Assam’a yerleşenlerden oluşmakta. 1980’lerden itibaren Hindistan, Bangladeş’ten büyük oranda yasadışı göçmenlerin akımına maruz kaldı ve bu durum ülke için önemli bir problem oluşturmakta.

Özellikle, 1979-1985 yılları arasında gerçekleşen bu göçler en çok Assam eyaletini etkilemişti. Zira bu yıllar içerisinde Assam eyaleti ve hükümeti, şiddetli göç karşıtı protestolarına maruz kalmıştı. O zamandan beri bölgenin yerlileri ile yasadışı göçmenler arasındaki düşmanlık ise derinleşmiş durumda. Bu anlamda Assam eyaleti, Ulusal Vatandaş Kayıt listelerinin yenilendiği ilk eyalet. Amaç, yasadışı göçmenleri gerçek vatandaşlardan ayırmak. Kayıt listeleri ise en son 1951 yılında güncellenmişti. Assam’da, Ulusal Vatandaş Kayıt listesini güncellenmesine 2015 yılında başlanmış ve güncellenmiş listenin ilk kısmı bu yılın Ocak ayının ilk gününde yayınlanmıştı.

Assam eyaleti başkanı listeye dahil olmayanların endişelenmemelerini, zira bu kişilere itiraz ve iddia hakkı verileceğini belirtti. Ayrıca herhangi bir şiddet hareketine karşı, insanların dedikodulara inanmamalarını söyledi. İnsanların, tüm yabancılara Hint vatandaşı değil, yabancı olarak muamele göreceği söylentilerine inanmaları istenmiyor. Hiç kimsenin gözaltı kampına gitmemesi duyuruldu. Hükümetten 55 bin kişi geçen birkaç yıldan bu yana listeleri kusursuz bir şekilde hazırlamak için çalışıyor. Uygulama, Yüksek Mahkeme tarafından izlenmekte ve Hindistan Genel Sekreterliği tarafından yönlendirilmekte.

Taslakta yer almayan vatandaşlar, 7-30 Ağustos tarihleri arasında kendi merkezlerini ziyaret ederek, bunun arkasındaki sebebi öğrenebilecek. Bundan sonra ise 30 Ağustos-28 Eylül tarihleri arasında insanlar iddia ve itiraz biçimlerini sunabilecekler. Ayrıca bölgedeki soruşturmaların devam etmesi de planlanıyor. Vatandaşlık kayıtları için ise 24 Mart 1971 tarihi esas alındı. Zira bu tarih, 1979’dan itibaren başlayan altı yıllık yasadışı göç akınının sonlandıran 1985 yılı Assam Antlaşması tarafından esas alınmıştı.

Devlet ve ulusal düzeydeki yetkililer 30 Temmuz günü, listenin sadece son bir taslak olduğunu ve vatandaşların vatandaşlık davalarına itiraz etmek için zamanlarının olduğunu vurguladılar. Yetkililer, isimleri listede görünmeyenlere derhal sınır dışı edilmeyecek veya geçici kamplara yerleştirilmeyeceklerini söyledi. Ancak taslak, sayılar kesinleştikten sonra göçmenlerin nereye gidecekleri sorusunu gündeme getiriyor. Bangladeş hükümeti ise onları vatandaş olarak kabul etmiyor. Uluslararası Af Örgütü’nün Hindistan bürosu, bu sürecin vatansız insanların “önemli bir kısmını” oluşturabileceğine dair bir endişe duyduğunu ifade etti. Bununla birlikte, bölgenin yerlisi olup ismini listelerde bulamayan ve mağdur durumda olan vatandaşlar da mevcut. Görünen o ki gerek eyalet vatandaşlarını gerekse yasadışı göçmenleri ilerleyen günlerde önemli bir yasal mücadele bekliyor.