Hindistan’ın Büyüme Hızı Yavaşlıyor.

0

Uluslararası Para Fonu Ekonomik Danışmanı ve Araştırma Bölümü Direktörü Maurice Obstfeld, Hindistan’ın ekonomik büyüme hızının yavaş olsa da gelecek adına çok güçlü bir biçimde büyüdüğünü açıkladı. 2018-2019 yılı Hindistan ekonomisinin büyüme oranındaki düşüşün nedenleri ise yüksek petrol fiyatları ve sıkı bir para politikası rejimi olduğunu ifade etti.

Hindistan’ın 2018-2019 yılı büyüme oranları IMF raporlarına göre % 7.3 – 7.5 dolaylarında seyrediyor. Ancak yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü bu oranın tahminen %0.1 – 0.3 oranlarında düşüş gösterebileceğini belirtmekte. Küresel mali koşullardaki genel gerilimin yanı sıra, önemli bir petrol ithalatçısı olan Hindistan’ın petrol fiyatlarındaki artış ekonomisindeki büyüme oranlarındaki düşüşü açıklamadaki en önemli sebep. IMF’nin ülkenin mali büyüme oranlarında düşüş açıklamasında bulunmasına rağmen, Hindistan hala küresel büyüme liginde en üst sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Hindistan’ın uluslararası finansal zeka liderliğini üstlenmesi gerektiğine dair söylemlerin dolaştığı şu günlerde, IMF’nin bu açıklaması umut vaat edici.

Öte yandan, uluslararası arenada seyreden ABD-Çin rekabeti, ABD’nin vergi politikaları, doların yükselişi gibi nedenler gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini olumsuz şekilde etkilemekte. Dolayısıyla doksanlar sonrası liberalleşen ekonomisiyle önemli bir büyüme oranı yakalayan Hindistan’ın global sahada yaşanan bu gelişmelerden etkilenmesi ve ülke içi ekonomi politikalarında kemer sıkması 2018-2019 yılı büyüme oranlarını olumsuz yönde etkilemekte.

Ayrıca IMF Araştırma Departmanından sorumlu Direktör Yardımcısı Gian Maria Milesi-Ferretti’ye göre, Hindistan’ın sıkı bir para politikası izlemesinin ardındaki nedenler de yine belirtilen küresel ekonominin durumu, yükselen petrol fiyatları ve yükselen enflasyon oranlarıdır. IMF’nin tahminlerine göre bu yıl yürütülen sıkı para politikaları, önümüzdeki yıl için büyümenin biraz yavaşlamasıyla petrol fiyatlarına ve sıkı küresel mali koşullara katkıda bulunacak.