Hitlerin Favori Operası Parsifal Sahnede

0

Richard Wagner’ın son operası Parsifal’ in karanlık bir yorumu Münih Opera Festivali kapsamında Baverya Eyalet Operası’nda sahneleniyor. Eser filozofik ve mistik duygular barındırıyor. Başrollerini Nina Stemme, René Pape ve “kusursuz kahraman Parsifal” rolünü üstlenen Jonas Kaufmann paylaşıyor. Dekor ise dünyaca ünlü sanatçı Georg Baselitz tarafından hazırlanmış.”Parsifal evrensel bir inanç operası”

Opera, kutsal kaseyi arayan şövalye Parsifal’ın serüvenlerini konu alıyor. Hikaye İncil’de geçiyor olsa da Rene Peppe’ye göre bu eser çok daha evrensel bir inanç ile ilgili:

“Wagner budizme ve diğer dinlere de merak duymuştu. Onun inancını hristiyanlık olarak tanımlayamayız. Daha evrensel bir inanç. Herhangi bir şeye inanan herkes kendini Parsifal ile özdeşleştirebilir.”

Başrol oyuncusu tenor Kaufman ise eseri şu şekilde değerlendiriyor:

“Parsifal son derece yoğun bir eser. Bana kalırsa Wagner’ın en başarılı eseri. İlk kez, hikaye sadece kahramanlar, destanlar, tanrılar ve aşkla ilişkili değil. İlk kez, inanç kavramıyla da ilgileniyor. Bu inanç, arzuyla alakalı olabilir, acı çekme veya kefaretle ilgili olabilir.”

Yapıt diğer eserlere göre,  içeriğini inanç kavramları oluşturması sebebiyle farklılık arz ediyor.

Hitler’in Führer Ordusu ve Parsifal

Wagner’in 25 yılda tamamladığı başyapıtı Parsifal ilk kez 1882 yılında sahnelenmişti. Wagner eseri için Bavyera Eyaleti’nin Bayreuth kentinde özel bir opera binası yaptırdı ve binanın akustik özelliklerini en iyi şekilde ortaya çıkaracak bir eser yapmayı hedefledi.

Başyapıt uzun yıllar Adolf Hitler’in favori operası olmuştu. Çünkü Hitler hikayede kutsal kaseyi arayan şövalyeler birliğini Führer ordusuyla özdeşleştiriyordu. Bu durum operayı olumsuz etkilemişti.

2018 yılının en iyi opera sahnesi seçilen Bavyera Devlet Operası’nda düzenlenen Münih Opera Festivali 31 Temmuz’a kadar opera severleri  ağırlayacak.