İdlip Saldırısı, Başkan Erdoğan’ın Ukrayna Gezisine Mesaj mı ?

0

Haber-Yorum

Libya’da Türkiye’nin pozisyon almasından sonra Türk- Rus ilişkileri farklı mecralara doğru evrilmeye başladı. Putin’in Medmedev’i koltuğundan aldıktan sonra daha Rusya’nın Türkiye  politikasında”devletçi ve klasik Türk düşmanlığının mı” devreye girdiği soruları akla geliyor.

Başkan Erdoğan’ın Afrika gezisi dönüşünde Astana sürecinin Ruslar tarafından hükümsüz bırakıldığını söylemesi de dikkate  değer…Özellikle Suriye’de Esad’ın arkasında olduğu alenen bilinen Rusya’nın İdlip’te yapılan antlaşmalara aykırı olarak  rejim güçlerini Türk askerine doğru yönlendirmesi de yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Rusya’nın yeni hedefi İdlip’teki göçü Türkiye’ye yönlendirerek Ankara’yı kendine daha bağımlı hale getirmek  niyetinde olduğu ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin Rusya Karşı Güçlenen Kartı: Ukrayna

Buna rağmen Türkiye’nin Rusya’nın yumuşak karnı Ukraynayla olan askeri ve ticari ilişkileri de üst  seviye getirmesi de yerinde bir gelişme..

Tüm bunlar olurken Başkan Erdoğan’ın önceden belirlenmiş Ukrayna ziyaretinin başladığı bugün İdlip’teki Türk askerine  Esad güçleri tarafından yapılan alenen saldırı da Rusya’nın çıtayı yükseltiği Türkiye’nin kendi politikaları dışında hareket etmesini istemediğini gösteriyor.

Başkan Erdoğan’ın Ukrayna gezisini iptal etmemesi yerinde bir hareket akabinde Ukrayna’dan gelecek güçlü bir açıklama Rusya ya karşı Türkiye’nin elini kuvvetlendireceğini de unutmayalım

Editör.