IMF, İngiliz Ekonomisini Uyardı..

0

Uluslararası Para Fonu (IMF), AB’nin Brexit anlaşması olmadan ayrılmasının Birleşik Krallık ekonomisinde “önemli maliyetler” yaratacağı konusunda uyardı.

İngiltere’nin mali durumu hakkında düzenli olarak yapılan değerlendirmelerde, IMF, olası Brexit senaryolarının “İngiltere ekonomisi için maliyetler” getireceğini, ancak düzensiz bir ayrılığın “önemli ölçüde daha kötü sonuçlara” yol açabileceğini söyledi.

IMF, AB’nin geri çekilmesiyle mümkün olan yeni ticaret anlaşmalarının “Birleşik Krallık için bu kayıpların bir kısmının nihayetinde parçalanmasına” yol açarken, bu tür anlaşmaların “AB’den ayrılan maliyetlerin dengelenmesi için yeterli fayda sağlamayacağı” açıklandı.

Londra’daki Hazine’de Başbakan Philip Hammond ile birlikte yönetim direktörü Christine Lagarde tarafından başlatılan raporda IMF, Birleşik Krallık yetkililerini kaotik bir Brexit durumunda “makroekonomik ve finansal istikrarı korumaya” yönelik politikalar hazırlanmalı dendi.

Raporda, Hazine ve İngiltere Merkez Bankası’nın “sterlin ve diğer varlık fiyatlarında keskin düşüşler” olasılığı için hazırlıklı olması ve mali sistemin yeterli likiditeye sahip olmasını sağlamak için harekete geçmesi gerektiği belirtildi.