İngiliz Gemisi Duvara Toslamak Üzere…Teyze Masal Anlatıyor.

0

İngiltere’yi ekonomik kilitlenmeden çıkarmak için birazcıkda olsun lidere ihtiyacı var – yoksa geri dönülmeyecek bir ekonomik bir felaket yaşayacak.

Mesele Kolaylaştırmak ya da kolaylaştırmamak için?

Hükümetin bu soruya cevap verirken bu kadar sıkıntı yaşaması şaşırtıcı değil. İngiliz hükümeti pandemide  yetersiz kaldı. Başbakan, bakanlar hastahanelik oldular.

Şimdi ikinci dalga  tartışmalarında erken davranmama korkusu herkesi sardı.

Halkın endişelenmeleri için  nedenleri var. Yeni enfeksiyonların oranı, Avrupa’nın geri kalan kısmına kıyasla hala nispeten yüksek gibi görünmekle birlikte, İngiltere’nin “test, izleme ve izole etme” girişiminin sarsıntıları, sosyal uzaklaştırma önlemlerinin daha fazla ölüm olmadan güvenle terk edilebileceğine dair çok az güven veriyor.

Pandemi ile  mücadeleye geç başlangıç ​​tepkisi ekonomik ve özgürlükçü kaygılardan kaynaklanıyordu, ancak tüm dünyaların en kötüsü ile sonucunu ingiltere yaşadı.

İtibara verilen zarar ölçülemez. İngiliz gemisi veba gemisine döndü.liderlik eksikliği, içerisindeki ülke kilitlendi. Salgının başlangıcında ekonomiye belki de çok fazla önem verdikten sonra, şimdi tam tersi bir hata yapılıyor. Virüsü baskılama çabaları geri dönüşü olmayan ekonomik hasar riskiyle  ülke karşı karşıya..

Ülke deki mevcut kapanma ile çok daha uzun süre devam ederse kalıcı yoksullaşma tehdit altındadır.  Hükümet bu konu da bir tedbir almadan yola devam ediyor.

Bazı tartışmalar ise tam tersi yönde..Kilitlemenin erken kaldırılmasının daha da fazla ekonomik hasara yol açtığı iddia ediliyor.

Bu akıl yürütmenin iki yönü vardır. Birincisi, ikinci bir dalga olsaydı daha ekonomik olarak yıkıcı bir ilave kilitlemenin gerekli olacağı tezi.. Ancak bu, hem virüsün ortadan kaldırılması için ikinci bir dalganın kalıcı olarak önlenebileceğini hem de alternatif olarak önlemler kaldırıldıysa ve yeni bir salgın varsa da, politika yapıcıların buna başka bir kilitlenme ile yanıt vereceğini düşünürseniz mantıklı…

 İkinci dalga kaçınılmaz.

Gerçek şu ki, kilitlenme her durumda tamamen kaldırıldığında ikinci bir dalga neredeyse kaçınılmazdır. Bunda  şüphe yok. Etkili aşılar ve tedaviler bulunana kadar, bazı yeniden enfeksiyon riski olmadan kilitlenmeler kaldırılamaz. Böylece ekonomi, bu risk olmadan “normale” dönemez.

İngiltere gibi büyük ve açık bir ekonominin aşı olana kadar sürekli kilit altında tutulması uygun mudur? Cevap apaçık hayır.

İkinci argüman biraz daha ikna edici – insanlar virüsten o kadar korkuyorlar ki, enfeksiyonlar ve ölümler nispeten yüksek kaldığı sürece kilitleme önlemleri kaldırıldığında bile davranışları değişmeyecek.

Geçiş düzenlemesi olarak bile , iki metrelik kural hiçbir çözüm sunmaz. Okullar, restoranlar, barlar, çoğu perakendeci ve birçok işyeri sürdüğü sürece geçerli olamaz.

İngiltere için zaman bitiyor.