İngilizler AB ile Yapılan Brexit Görüşmelerini Böyle Yorumladılar.”Ne atılım ne de yıkımdayız.”

0

İngiltere’nin  Brexit müzakerecisi, önümüzdeki hafta Birleşik Krallığın ticaret anlaşmasını kabul edemediği için  kendini kurtarmak için  AB ye müzakere turu düzenlemeyi düşünüyor.

David Frost ve AB’nin Londra’daki Michel Barnier arasındaki resmi görüşmeler sona erecek ve her iki taraf da mevcut çıkmazın bu hafta kırılacağına inanmıyor .

Geçiş dönemi 31 Aralık’ta sona erdiğinde İngiltere’nin hiçbir ticari anlaşmaya sahip olmayacağını belli olduktan sonra  Downing Caddesi AB ile görüşmelerin henüz “çöküş” halinde olmadığını söyledi.

Boris Johnson, bir taslak anlaşmaya varılması için Temmuz ayı sonuna kadar bir tarih belirlemişti.

İki tarafın şu anda balıkçılık hakları ve Avrupa Adalet Divanı’nın yargı yetkisi de dahil olmak üzere kilit meselelere yer vermeye hazır olmadığı görülüyor. İngilizler Müzakerelerin çökmesi halinde AB’nin hatası olacağını göstermek istiyorlar.

Müzakerelere yakın bir kaynak  “Bu ay bir anlaşma yapmak istedik, ancak AB tarafından bu olmayacak.  Konuşmayı bırakacağımız anlamına gelmiyor.”Diyerek şöyle devam etti: “Bu hafta bir anlaşmaya varılamaması durumunda, David Frost’un önümüzdeki hafta gayri resmi olarak daha fazla yüz yüze görüşme sunması bekleniyor. O zaman Ağustos ayının üçüncü haftasında daha fazla müzakere yapılmasını bekleriz.”dedi.

İngiliz Başbakanlığı AB görüşmelerinden Ümidlü

Başbakan’ın resmi sözcüsü: “Dengeli bir anlaşmanın ana hatlarını bulmak için çok çalışmaya kararlıyız. Farklılıklar devam ediyor ve tercihimiz bir serbest ticaret anlaşması ile ayrılmak – ancak tüm senaryolara hazırlıklı olmamız gerekiyor.”dedi.

“Ne atılım ne de yıkımdayız.”

İngiltere’nin tek pazara üyeliğinin etkin bir şekilde devam etmesi  sona erdiğinde, bakanların şu anda en olası senaryonun İngiltere ile Dünya Ticaret Örgütü açısından ticaret yapması gerektiğine inanıyorlar.

Geçiş dönemini uzatmak için bir süre geçti, yani bir ticaret anlaşmasına varılıp ulaşılmadığına bakılmaksızın 31 Aralık’ta sona erecek.

AB, Ekim ayına kadar İngiltere ile olası bir ticari anlaşmayı ertelemek zorunda olduğuna inanıyor – ancak bu, İngiltere’ye yeni bir ticaret rejimine hazırlanmak için sadece birkaç hafta verecek.

Hükümet, halihazırda işletmelere DTÖ şartlarından çıkış için hazırlanmalarını söyleyen ve bazı mallar için gümrük tarifelerinin yanı sıra gümrük kontrollerini de içeren bir kamu bilgilendirme kampanyası başlatmıştı.