İngiltere Başbakanlığına Hazırlanan Johnson: AB’ye 44 milyarlık Brexit tazminatını ödemem

0

İngiltere’de istifa eden Theresa May’in yerine gelecek favori başbakan adaylarından görülen Boris Johnson, ülkesi adına daha iyi bir Brexit anlaşması elde edilmedikçe, AB’ye ödenmesi gereken 39 ila 44 milyar euroluk tazminatı ödemeyeceğini açıkladı.

En başından beri İngiltere’nin AB’den ayrılmasını destekleyen Johnson, Brexit’in “daha iyi koşullarda” yapılması için tazminatı hemen ödemeye karşı çıktığını ifade etti.

Johnson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İyi bir anlaşmanın sonuçlanması için para hem müthiş bir çözüm, hem de müthiş bir kolaylaştırma aracıdır” ifadelerini kullandı. Johnson, nihai bir anlaşmaya varılsa bile ülkesinin bütün isteklerinin karşılamadan böyle bir parayı vermenin tuhaf olduğunu söyledi.

Geçen hafta İngiltere’ye gelen ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’nin AB’ye olan borçlarını ödememesi gerektiğini söylemişti. Ayrıca Trump, İngiltere başbakanlık için en uygun kişinin Boris Johnson olduğunu savunmuştu.

22 Temmuz’a kadar yeni başbakan seçilecek
Brexit süreciyle ilgili belirsizlik sürerken May’in parti genel başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı henüz bilinmiyor. Adaylık için pazartesi gününden itibaren resmi başvurular başlayacak.

Genel başkan olarak seçilen yeni isim aynı zamanda başbakan olarak görev yapacak. İngiltere’nin yeni başbakanının 22 Temmuz tarihine kadar belirlenmesi bekleniyor.