İngiltere de Demokrasi “Askıya mı” Alındı?

0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden çıkışı için belirlenen tarih olan 31 Ekim öncesinde parlamentoyu tatil etmesi karşıtlarını sokağa döktü.

Kraliçe II. Elizabeth’in başbakanın talebini onaylamasının ardından başkent Londra’daki parlamento binasının önünde toplanan binlerce gösterici “Brexit bir darbedir”, Brexit acıtacak”, “Biz artık bir diktatörlüğüz”, “Darbeyi durdur”, “Demokrasiyi savun” yazılı pankartlarla Johnson’ın kararını protesto etti.

Londra’nın haricinde Manchester, Cambridge, Cardiff, Edinburgh ve Durham kentlerinde de daha küçük çaplı protesto gösterileri düzenlendi.

Öte yandan “Brexit şimdi” yazılı pankartlar açarak gösterileri protesto etmek isteyen Brexit yanlılarına polis müdahale etti.

Brexit yanlıları “Siz parlamentoyu kapatırsanız biz de sokakları kapatırız” sloganıyla Cumartesi günü gösteri yapma çağrısında bulunuyor.

Muhafazakar Parti’nin İskoçya Başkanı istifa etti

Başbakan Johnson’ın parlamentoyu 14 Ekim tarihine kadar askıya alması partisinden önemli bir ismin istifasını da getirdi. Muhafazakar Parti’nin İskoçya Başkanı Ruth Davidson sekiz yıldır sürdürdüğü görevinden Brexit ve aile hayatını gerekçe göstererek ayrıldığını duyurdu.

Brexit ile ilgili “çelişkili hislerini” saklamadığını belirten Davidson istifa mektubunda bir yandan Brexit referandum sonucuna saygılı olmak, bir yandan da özellikle İskoç iş dünyası için riskleri hafifletmek ve fırsatları çoğaltmak amacıyla partisi için bir yol çizmeye çalıştığını vurguladı.

İstifa eden Muhafazakar Parti İskoçya başkanı Ruth Davidson ayrıca Başbakan Johnson’ın Brexit için AB ile bir anlaşmaya varmaya uğraştığını ve milletvekillerinin varılacak bir anlaşmayı bu kez reddetmemesi çağrısında bulundu. Bir önceki Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı anlaşma İngiliz parlamentosunda 3 kez reddedilmişti.

Genellikle İskoçya’da fazla başarı sergileyemeyen Muhafazakar Parti’nin 2015 yılındaki genel seçimlerde başarı kazanmasında büyük payı olan Davidson, Başbakan Johnson’a yeni bir anlaşma için destek vereceğini, ancak anlaşmasız Brexit’e karşı olduğunu açıklamıştı.

Davidson, iyi bir lider olmaya çalışırken kızını, kardeşini, eşini ve arkadaşlarını ihmal ettiğini belirterek siyaset sahnesinden çekildi.