İngiltere İle Rusya Arasındaki Ajan Krizi Boyut Değiştiriyor..

0

İngiltere AB ayrıldıktan sonra  bağımsız bir devlet refleksiyle hareket etmeye başladı. Bu amaçla, 1950 bıraktığı alanları dolduran ABD ve Rusya ya karşı tekrar eski alanlarını geri alma yarışına başladı. Bu süreçte İngiltere’nin alanlarına en fazla müdahale eden Rusya oldu.

Ruslar son yıllarda siber  saldırı, batıdaki seçimlerini manipüle etme hamlelerini giderek artırdı.Bunların yanında istihbarat nezaketsizliği de hat safhaya ulaştı. Rus zulmünden kaçan Rus ajanlarını sığındıkları  ülkelerde takipe başladı.Uluslararası antlaşmalar göre sığınan ajanlar o ülkenin korumasında altındadır.Rus son zamanlarda bu antlaşmaları yok sayarak soğuk  savaş mantığıyla  ajan avına başlaması İngiltere Rus ilişkilerinde bardağı taşıran damlalar oldu. Son günler Londra da yaşananlarda bunu su yüzüne çıkardı.

Krizde yeni bir boyut

Bugün yaşanan yeni gelişmede ise İngiltere, Rusya’dan bir çiftin eski bir Rus casusunda kullanılan aynı sinir ajanına maruz kalmasından ve kızının Moskova’ya suçlanan bir cinayet girişiminde bulunmasından sonra Perşembe günü Rusya’dan cevap istedi. Rusya hızla geri döndü, İngiltere’yi “kirli siyasi oyunlar” oynamakla  suçladı ve Londra’nın özür dilemesini istedi.

Perşembe günü de konu İngiliz mecliste de günden oldu.Mecliste konuşan İngiliz İçişleri Bakanı Sajid Javid “Artık Rus devletinin neler olup bittiğini tam olarak açıklamasının zamanının geldiğini söyledi.Bakan “Halkımızın ya kasıtlı ya da tesadüfi hedefler olması ya da sokaklarımız, parklarımız, şehirlerimizin içinde  Rus zehrinin  boşaltmasını kabul edemeyiz” dedi.

Malum İngiliz korumasındaki Rus ajan Sergei Skripal ve kızı Yulia’nın 4 Mart’t nükleer zehirlenmeye maruz kalmış bunu da Rus istihbaratının yaptığı ortaya çıkmıştı.Ruslar bunu ısrarla kabul etmemelerine rağmen İngilizler Rusların yaptığını bizzat emri Putin’in verdiğini savunuyorlar.O günden bu güne kriz adım adım vites yükselterek devam ediyor.Bakalım İngiltere kaybettiği alanları geri alabilecek mi ? izlemeye devam edelim.