İnguşetya Kaynamaya Başladı

0

Haber-Yorum

Rusya’nın güneyindeki Müslüman nüfusu yoğun iki bölge Çeçenistan ve İnguşya yönetimleri arasında 26 Eylül’de gerçekleştirilen toprak takası anlaşması protestoya neden oldu.

 

bölgesel başkenti Magas’ta göstericiler anlaşmanın onaylandığı sırada parlamento binası önüne gelerek protesto gösterisi yaptı.

Binlerce İnguşyalı, takasın Çeçenistan bölgesinin topraklarını genişlettiği gerekçesiyle sokağa indi. Göstericiler anlaşmayı “adil olmamakla” eleştirdi.

Reuters haber ajansı sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Magas’taki parlamento binası önünde toplanan binlerce kişinin dağılması için güvenlik görevlilerinin havaya ateş açtığını aktardı.

İnguşya lideri Yunus-Bek Yevkurov, bir açıklama yaparak göstericileri sakin olmaya çağırdı. Yevkurov, toprak takasının kendileri için “iyi olduğunu” savundu.

Yevkurov’un danışmanı Artyom Perekhrist ise sokağa inen kalabalıktan 10 temsilciyle görüştüklerini ve göstericilerin isteklerini dinlediklerini söyledi. Perekhrist, protestoların hafiflediğini sözlerine ekledi.

İnguşya ve Çeçenistan arasında imzalanan anlaşma Sovyetler Birliğinin 1991 yılında dağılmasının ardından iki bölge arasında ortaya çıkan ve bugüne kadar devam eden sınır anlaşmazlıklarını bitirmek için yapıldı.

Kadirov ve Yevkurov İnguşetya ve Çeçenistan Topraklarını Değiş Tokuş Ediyor!

Son Değerlendirmelerde Zakri Mamilov Moskova’dan hayal kırıklığına uğruyor. Neden diye soruyor, Kremlin sessiz kaldı mı?

Geçtiğimiz günlerde seçimlerde iktidardaki Birleşik Rusya partisi partisinin adayı olarak görev yapan İnguş milletvekili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Beni ruhun derinliklerine itti. “İnguşetya Rusya Federasyonu’nun bir konusudur. Ve bu tür sorunların ortasında olduğumuzda, Kremlin ve devlet medyası bizi görmezden geldi. ”

Mamilov, geçtiğimiz haftalar boyunca İnguşetya’yı yöneten komşu ülke Çeçenistan ile yapılan 4 Ekim tarihli bir arazi takası anlaşmasına atıfta bulundu. Cumhuriyetin başkenti olan Magas’ta on binlerce protestocu sokaklara taşındı.