İnsan Hakları İzlem Örgütü; “Fransız Polisi , Arap ve Siyahilere Kimlik Kontrollerinde Aşağılıyor”

0

Fransız polisi, siyah ve Arap erkeklere kimlik kontrolleri  yaparak ayrımcılık yapıyor.Bu ifade İnsan Hakları İzleme Örgütü Geçen Perşembe günü yaptığı açıklamada dile getirdi.

Ülke genelinde güvenlik güçlerine karşı ırkçılık iddiasıyla ilgili  protestolar düzenledi.

Fransa’daki protestoların birçoğu, genç siyah adam Adama Traore’un polis gözetiminde 2016 ölümü etrafında birleşti. Aktivistler George Floyd’un ABD’de öldürülmesini de protesto ettiler.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yayınladığı raporda, Fransız polisinin keyfi ve önyargılı kararlar  aldığını ifade etti.İnsan Haklarına aykırı bu kararlarda siyah ve Arap erkeklere ayrımcı ve küfürlü kontroller yapma yetkisine “sahip olduğunu” söyledi.

Bénédicte Jeannerod

HRW’nin Fransa direktörü Bénédicte Jeannerod, “Fransa’da kimlik kontrollerinin, suçları caydırmak veya tespit etmek için neredeyse hiçbir şey yapmazken, topluluklar ve polis arasında derin yarıklar yarattığına dair çok sayıda kanıt var” dedi.

Raporda, Fransız polislerinin  kurumsallaşmış ırkçılık iddialarından kaynaklandığından, belirtti. Fransız polisi  şiddeti  red etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazar günü  Fransa’nın “isim, adres, tem rengi” nin bir kişinin hayatını etkileyebileceği gerçeğiyle mücadele etmek zorunda olduğunu kabul etti.

Ancak Macron, Fransa’nın ateş altındaki polis gücünü “halk desteğini ve milletin çalışmaları için tanınmasını hak ettiklerini” söyleyerek savundu.

Salı günü hükümet, Fransa genelinde gösteri yapan ve protesto etmek için kelepçelerini atan polis sendikalarının hareketinden sonra polis tarafından boğulma ve silahlarının kullanılması yasağını geri çekti.

‘Küçük düşürücü’

HRW’nin raporu – Paris, Grenoble, Strazburg ve Lille’deki azınlık gruplarına ait 90 erkek ve erkek çocukla yapılan görüşmelere dayanarak – dur ve ara kontrollerinin “genellikle  aşağılayıcı ” olduğu söylendi.

44 sayfalık belge, sınıfının ünlü Paris’e bir gezi düzenlerken, Paris’in kuzeyindeki dezavantajlı bir semt olan Bobigny’deki okullarının önünde bir kimlik kontrolüne tabi tutulduğunu söyleyen 12 yaşındaki Koffi Tweeter hesabında da bu olayı paylaştı. içeriyor.

Koffi,Üç polis memurunun çantalarını aradığını söyledi.

“Ellerini cebime koydular. Bacaklarımı yaydılar ve cinsel organlarıma dokundular, ”dedi

HRW raporuna göre, 10 yaşından küçük çocuklar hedefleniyor.

1978 Fransız yasaları bir kişinin ırkı, etnik köken veya siyasi veya dini görüşleri hakkında veri toplanmasını yasakladığından, polis tarafından durdurulmuş olanların ırk profilleri hakkında resmi bir istatistik yok.