İnsanları Fareler Gibi Kullandılar-2-

0

Amerikalı Öğrenciler ABD Pisliğini Ortaya Çıkardılar.

Son 15 ay boyunca, Los Angeles Times ve Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan bir  ekip Marshall Adaları’na beş gezi düzenledi; burada mercanların ağartılması, balık öldürmeleri ve alg çiçeklerinin yanı sıra büyük hastalık salgınları da belgeledi. Ülke de en büyük Dang humması salgını kaydedildi. Seslerini tiroid kanserlerine kaybeden halk şarkıcılarıyla röportaj yaptılar ve on binlerce Marshallalı’nın yoksulluktan ve belirsiz bir geleceğe kaçmak için göç ettikleri Arkansas, Washington ve Oregon’da zaman geçirdiler.

 

Marshalllı liderler, Amerika’nın ülkeleri için tam sorumluluk almadığını ifade   ediyorlar. Ancak ABD’nin geride bıraktığı çevresel felakete sahip olamadığını ve ABD makamlarının onları bu yıkımın büyüklüğü ve büyüklüğü hakkında defalarca aldattığını iddia ediyorlar.

 

ABD makamları, atık sahasının bulunduğu Enewetak’taki insanları, düşman birliklerini öldürmek için tasarlanmış aerosolize edilmiş bir bakteri ile yapılan deneyler de dahil olmak üzere, bir düzine biyolojik silah testi yaptıkları konusunda bilgilendirmediler .

 

ABD Enerji Bakanlığı uzmanları, Marshalllıları Soğuk Savaş sırasında ABD nükleer testlerinde yeniden yerleştirildikten sonra 650’nin yaşadığı Enewetak’ın diğer bölgelerine geri dönmeye teşvik ediyor. Ancak birçok Marshallyalı lider ABD ne artık güvenmiyor.

“Runit Dome çöp atığının çatlayıp sızacağını bilmiyorduk…. İklim değişikliğinden haberimiz yoktu, ”dedi Enewetak Atoll’dan Marshalllı bir senatör olan Jack Ading “ABD’nin bize ne söylediğini bağımsız olarak doğrulayabilecek nükleer bilim insanları değildik. Biz umutsuzca eve dönmek isteyen adalı insanlardık. ”

 

Marshalllı liderler, 2023’te yeniden müzakere etmek üzere olan 1986’lı sıkıştırmaya meydan okumak için yeni delillere sahipler Amerika Birleşik Devletleri’ni uluslararası bir mahkeme tarafında yargılamaya zorlayabilirler.

 

İki ülke tarafından 1988 yılında kurulan mahkeme, ABD’nin taleplerde 2.3 milyar dolar ödemesi gerektiği sonucuna vardı, ancak Kongre ve ABD mahkemeleri bunu reddetti. Belgeler ABD’nin sadece 4 milyon dolar ödediğini gösteriyor.

ABD’nin Marshall Adaları Cumhuriyeti Büyükelçisi Karen Stewart’a göre, nükleer testlerden etkilenen toplulukların yeniden yerleştirme, rehabilitasyon ve radyasyonla ilgili sağlık maliyetleri için zaten 600 milyon dolardan fazla para ödenmiş olduğunu söyledi.

 

Stewart, “Amerika Birleşik Devletleri, testlerinin etkilerini kabul ediyor ve Marshall Adaları Cumhuriyeti halkına karşı sorumluluğunu kabul etti ” dedi.

 

Eylül ayında, Marshall parlamentosu Nitijela, ulusal bir nükleer stratejiyi onayladı ve risk analizi ve Runit Dome’in çevresel araştırması için çağrıda bulundu. .

 

Geçtiğimiz ay Marshall Adaları milletvekilleri uluslararası toplumu “ ulusal iklim krizi ” olarak nitelendirdikleri sera gazı azaltma çağrısında bulundu .

 

Çin, kısmen stratejik konumları ve Pekin’in bölgedeki ABD’nin nüfuzunu azaltma konusundaki ilgileri nedeniyle Marshall Adaları ve diğer Pasifik ada ülkelerine artan bir ilgi duyuyor. Çin’den gelenler, ABD liderlerini alarma geçirerek Heine gibi Marshall liderlerinin şikayetlerine daha fazla dikkat etmeye zorladılar.

Marshall Adaları Başkanı  Heine “Bu artan ilgi bizim için iyiye işaret etmeli”

 

ABD anakarasından Marshall Adaları’na uçmak bir günden fazla sürüyor ve sadece bir ticari havayolu bu seyahati gerçekleştiriyor.

United Island Flight 154 “ Island Hopper ”, Honolulu’da başlar ve batıdaki Kosrae, Pohnpei ve Chuuk adalarına doğru batıya gitmeden önce son olarak Guam’da son bulur.

 

Majuro’ya yaklaşırken, okyanusun mavi alanı, hindistancevizi, pandanus ve ekmek ağacı ağaçları ile noktalı beyaz mercan adalarından oluşan dikdörtgen bir kolye ile parçalanır.

 

Marshall Adaları’nın ağları, bir zamanlar bu gök mavisi denizlerden çıkmış olan eski volkanların kalıntılarıdır. 3000 yıl önce okyanus ve Asya ve Polinezya’dan gelen gemilerde okyanusu geçen Marshalllıların ataları tarafından  iletilirdi. 1940’ların ortasındaki Amerikan yetkililer için, Kaliforniya eyaletinden yaklaşık beş kat daha büyük olan 750.000 kilometrelik genişlikteki okyanus, büyüyen atom cephanelerini test etmek için mükemmel bir nokta gibi görünüyor olmalıydı.

 

Columbia Üniversitesi’nin nükleer mirasına odaklanan eski araştırma uzmanı olan Sonbahar Bordner , “Marshall Adaları, nükleer test için kesin olarak sıfır seçildi, çünkü sömürge  adaları küçük, uzak ve önemsiz olarak gösteriliyordu” dedi .