Irak Hükümeti’nin Talebi: Derhal Irak Topraklarından…

0

Irak Hükümeti, Türkiye’nin Musul yakınlarındaki Başika bölgesine sevk ettiği askerleri çekmesini istedi.

Başbakan Haydar el Abadi’nin makamından yapılan açıklamada, Türkiye’nin bu adımla “Irak’ın egemenliğini ciddi bir şekilde ihlal ettiği” belirtildi. Açıklamada, ‘Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkilerine saygı göstererek derhal Irak topraklarından çekilmesi” istendi.

Başbakan Davuotoğlu ise dün yaptığı açıklamada Musul’daki Türk askerinin durumunu değerlendirmişti. Türk askerinin Musullulara ve bölgedeki peşmergelere eğitim verdiğini ve bölgenin korunması için rutin rotasyon faaliyetlerinin yapıldığını vurgulayan Davutoğlu, “Burada yaşanan rotasyon ve güvenlik risklerine karşı rutin takviye faaliyetini yanlış yorumlayanlar maksatlı bir provokasyon içindedir. Başika Kampı’nda ve Kuzey Irak’taki diğer kamplarda DEAŞ’a karşı mücadele edecek Iraklı kardeşlerimizi eğittik, eğitmeye devam ediyoruz. Kimse şu veya bu gerekçeyle yapılan faaliyeti dayandığı eksenden ve zeminden ayrı değerlendirilmemelidir. Oradaki eğitim kampında askerlerimiz oradaki Musullulara ve peşmergelere gerektiğinde eğitim vermekte, o bölgenin korunması için de rutin rotasyon faaliyetleri yapılmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi’nin yakın zamanda Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmesinin öngörüldüğünü açıklayan Davutoğlu, kendisinin de geniş bir heyetle Bağdat’a gideceğini belirterek “İki ülkenin Savunma Bakanlarının bugün telefonda görüşmeleri söz konusudur. Ayrıca Irak Savunma Bakanı’nın yakın zamanda ülkemizi ziyareti de öngörülmektedir. İnşallah ben de daha önce planlanmış şekilde Yüksek Düzeyli İstişare Konseyi Toplantısı için bakanlarımızla, geniş bir heyetle Bağdat’ı ziyaret edeceğim. Irak Cumhuriyeti ile her alanda iş birliğini güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.