İran Ermenistan Arasındaki İlişkiler Yoğunlaştı

0

İran gerek Türkiye ve gerekse Azerbaycan’a yönelik elindeki Ermenistan kartını hiç bırakmamayı özen gösteriyor.Denizle bağlantısı olmayan, iki komşusuyla problemi olan Ermenistan enerji naklini İran güvenlik ihtiyacını da Rusya sağlıyor.İşin garibi Türkiye ile ilişkilerde mesafeli olan Ermenistan’ın temel ihtiyaçlarının çoğu Gürcistan üzerinde Türkiye’den gidiyor.

Resmi olmayan sayılarda 70 bin Ermeni Türkiye’de çalışıyor olmasına rağmen Ermenistan tarihi nedenlerden dolayı Türkiye’ye mesafeli duruyor. Tam tersine de İran ve Rusya ile yoğun ilişkiler yaşıyor.

İran Ermenistan’la Yeni Ataklar Peşinde

İran Ermenistan’ın savunması konusundan Ruslardan daha etkin hale gelmek istiyorlar Nitekim Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan İran Büyükelçisi Seyyid Kazım Seccadi ile  savunma konularında görüş alış verişinde bulundu. Görüşmede iki yetkili savunma ve güvenlik alanlarında işbirliğini geliştirme yollarını masaya yatırdı. Malum Rusya Ermenistan’a Suriye’de kurduğu Füze savunma sistemini aynısını kurdu. Ayrıca Kafkaslardaki en etkin Rus üssü de Türkiye’ye yönelik olarak Ermenistan’da  faaliyet bulunuyor.

Paşinyan Rota arayışında mı?

Ermenistan’da son aylarda Sarkisyan’a yönelik gösteriler oldu.Günlerce süren gösterilerden sonra Sarkisyan görevinden ayrılıp yerine gelen Paşinyan geçti.Paşinyan’la Ermenistan  yeni rotalara yönelmeye çalışıyor.Nitekim Paşinyan Başbakan seçildikten sonra ilk iş Dağlık Karabağ’a gitti. Paşinyan, burada düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye ile ön koşulsuz diplomatik ilişkiler kurmaya hazırız ancak Ankara, Dağlık Karabağ ile ilgili ön koşul sunmamalı. Bu tutum mantıklı değil. Zira bu, üçüncü bir ülkeyle (Azerbaycan) ilişkilere dayanıyor” dedi.

İran ve Ermenistan’ı yakından izlemeye devam ediyoruz.