İran Gazetelerine Göre Yabancıların Sınır Dışı Edilmesi Irak’tan Petrol Arzını Etkilemeyecek

0

 

İranlı bir enerji uzmanı, Irak’ta üretim tesisleri işleten Amerikalılar ve diğer Batılı personelin sınır dışı edilmesi veya ülkeyi kendi başlarına bırakmaya karar vermeleri durumunda küresel petrol fiyatlarının sabit kalacağına inanıyor.

Behrouz Namdari Salı günü yaptığı açıklamada, yerel personelin Irak’ta petrol tesisleri işletebileceklerini ve bunun küresel pazarlara düzgün ve sürekli bir ham tedarik sağlayacağını söyledi.

Yorumlar, Irak’ın petrol tesislerini işleten büyük Amerikan enerji şirketlerinin, ABD hükümetinin geçen hafta Irak’ta üst düzey bir İran askeri komutanına suikast emri vermesinin ardından personeli ülkeden uzaklaştırma kararı almışlardı.

Irak parlamentosu, komşu İran’ın çeşitli askeri ve milis savaşçıları tarafından öldürülen eski Kudüs askeri gücü komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’nin  suikastının intikamını alacağına söz verirken, ülkede faaliyet gösteren tüm yabancı birliklerin sınır dışı edilmesini talep eden karar almışlardı. olarak geçti.

Bazı analistler ABD askeri personeline ve diğer müteahhitlere küçük çaplı saldırıların mümkün olabileceğini söylerken, bu İran ve ABD arasındaki savaştan korkuyor.

Bir enerji uzmanı,  İran komutanının ABD’nin Irak petrolüne karşı hegemonyasının önünde bir engel olduğunu söyledi. Batılı yüklenicilerin yokluğunun, şu anda bölgedeki Suudi Arabistan’dan sonra ikinci büyük petrol üreticisi olan Irak’tan gelen ham arzı etkileyeceğini iddia etmeyi reddetti.

“Tesislerdeki üretim operasyonu Iraklı personelin elindeyse, bu ülkenin üretimi kesintiye uğramayacak” diyen uzman  “Sıcak savaş çıkmadığı sürece arz devam edecek” dedi.

Amerikalı enerji devi Chevron Corp. Pazartesi günü yaptığı açıklamada, güvenlik önlemi olarak kuzey Irak’tan göçmen personeli çektiğini söyledi.

Irak’ta çeşitli projelerde yer alan diğer petrol şirketleri, hafta sonundan beri düzinelerce işçiyi Arap ülkesinden çıkardı.