İş adamı Halis Toprak, vefat etti

0

İş dünyasında ‘Halis Ağa’ olarak tanınan sanayici iş adamı Halis Toprak (78) Fransa‘nın Nice şehrinde kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti
Seramik, kağıt, ilaç gıda gibi 30’a yakın sektörde faaliyet gösteren Toprak Holding’i Türk sanayine kazandıran Halis Toprak, kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

CENAZESİ İSTANBUL’A GETİRİLECEK

Hastalıkla mücadele sürecinde aile fertlerinin yanından ayrılmadığı Toprak’ın naaşı bugün Fransa’dan İstanbul’a getirilecek.

Halis Toprak’ın defin süreci, aile üyelerinin alacağı kararın ardından açıklanacak.
TOPRAK İNŞAAT’I KURDU

1938 yılında Diyarbakır Lice’de doğan duayen sanayici ve iş adamı Halis Toprak, iş hayatına Adana’da başladı.

1977’de İstanbul’da Toprak İnşaat firmasını kurdu. Toprak Holding A.Ş. de aynı yılın mayıs ayında kuruldu. 1992 yılında ana ortakları Toprak Grubu şirketleri olan Toprakbank kuruldu.

TMSF ŞİRKETLERİNE EL KOYDU

Mali yapısı bozulan Toprakbank 2001 sonunda Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alındı.

Halis Toprak, 32 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığını 2009’da oğlu Mehmet Toprak’a devretti.

Aynı yıl Toprak Grubu’nun şirketlerinin tümünün yönetimine TMSF el koydu.

8 Ağustos 2009 günü Sakarya’daki ilaç fabrikasına cipi ile giden Toprak, TMSF şirketlerine el koyunca altındaki cipi bile vermek zorunda kalmış ve İstanbul’a minibüsle dönmüştü. Toprak’ın o dönem minibüse binerken ve fabrikanın önünde tek başına otururken çekilen fotoğrafları uzun süre gündemde kalmıştı.

BORCUN TAMAMINI ÖDEDİ

Halis Toprak, Toprak Grubuna ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimini, Toprak Grubu’nun TMSF’ye olan borcunun tamamını ödeyerek geri almıştı.

ÖZEL HAYATI ÇOK KONUŞULMUŞTU

Ünlü iş adamının ilk eşi Ayşe Hanım’dan 10 çocuğu vardı. Toprak, 540 milyar lira rekor tazminat ödeyerek bu evliliği sonlandırmıştı.

1999’da evlendiği ikinci eşiyle 10 yıl evli kalmıştı. Toprak’ın Nazlıcan Tağızade ile yaptığı evlilik uzun süre kamuoyunda konuşulmuş, bir süre sonra çift boşanmıştı.