Işığın Bittiği Yer

0
The Abyss, senaryosunu Kanada kökenli ünlü yönetmen James Cameron’un yazıp yönettiği, başlıca rollerini Altın Küre ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu, yazarı ve film yönetmeni Ed Harris (Bud Brigman), Mary Elizabeth Mastrantonio (Lindsey Brigman) ve Michael Biehn (Teğmen Hiram Coffey) in paylaştığı 1989 ABD yapımı bilim kurgu filmidir.
1990 yılında en iyi görsel efekt dalında Oscar kazanmıştır. Filmin sualtı sahnelerinin çoğu, o tarihlerde inşaat halinde olan Güney Carolina daki Cherokee Nükleer Reaktörü nün soğutma havuzunda çekilmiştir.
Çekimler sırasında Ed Harris o kadar çok yaralanmalara maruz kalmıştır ki bir sonraki State Of Grace filmindeki Frankie Flannery rolünü son anda reddetmekten vazgeçmiştir. Genelde sinema eserleri pek roman veya piyese aktarılmaz ama bu film gösterim sonrası beğenilince Orson Scott Card tarafından aynı adla roman olarak yazılmıştır.
Filmin Konusu şöyle ; USS Montana adlı ABD nükleer denizaltısı içindeki 156 kişilik mürettebatla gizemli bir şekilde batar. Rusya ile soğuk savaşın sürdüğü o dönemde ABD donanması , Rusya dan önce denizaltısını bulmak için hemen harekete geçer ve özel bir petrol çıkarma şirketi ile anlaşıp müşterek bir kurtarma harekatı başlatırlar. Ancak görevin gizliliğinden ötürü kurtarma görevine katılan ABD askeri personelinin en yetkilisi Lt. Hiram Coffey (Michael Biehn) şirket personeli ile herşeyi paylaşmaz ve görevin getirdiği stres ile beraber o derinlikteki basınç onu olumsuz etkiler ve psikolojisini bozar. Bu sırada batık denizaltıyı inceleyen ekip, bir dizi olumsuzluk yaşarken, dünya dışı canlılarla karşılaşırlar. Bu varlıkların düşmanca bir tavır sergilememelerine rağmen paranoyaya kapılan Coffey, denizaltıdan çıkartıp sakladığı savaş başlığını, uzaylılar için kullanmaya karar verir. Böylece Bud ile adamlarının, kontrolden çıkmış ABD askeri personeli arasında amansız bir mücadele başlar.
Filmin neredeyse tamanına yakını su altında çekilmiştir ama denizaltı filmlerini sevenlere ve James Cameron hayranlarına tavsiye ederim.
 
 
Saygılar,