İspanya’da Dalgalanan İstiklal Marşı

0

Birkaç hafta öncesinde hafif sıcak olan Pazar sabahı evimin salonunda televizyondan spor kanallarına bakıyordum. Uzun süredir futbol maçlarını izlemediğimden olsa gerek İspanya birinci ligi olan La Liga maçlarını izliyordum. Deportivo-Celta Vigo karşılaşmasına gözüm takıldı, çünkü 46.000 kişilik stadyumun içerisinde taraftarlar birdenbire Türk bayrakları açmışlardı. İspanyolca tezahüratlar içerisinde coşku ile sallanan Türk bayrakları beni heyecanlandırmış olsa da sebebini daha çok merak etmiştim. Bu olayın sebebini araştırdığımda bunun bir tesadüf değil tam tersine bilinçli olarak sürekli yapılan bir sevgi bağları ile karşılaşmıştım. İspanya’nın içerisinde birinci lig olan La Liga’da mücadele eden başarılı bir takım ve bu takımın taraftarlarının taşıdığı Türk bayrakları… Merakım giderek artmış ve ardından yaptığım araştırmalar neticesinde memnuniyet ile öğrendiğim güzel bilgiyi sizlerle de paylaşma gereği hissettim.

Türklere karşı duydukları sevgi ve Türk bayrağına olan ilgileri ile İspanya birinci ligde yer alan bir Türk takımı Deportivo La Coruna. 1906 yılında İspanya’da A Coruna şehrinde kurularak başarılara imza atan bu yetenekli kulüp; 45.000 kişilik stad kapasitesi ve başarıları ile İspanya’nın en köklü ve değerli kulüplerinden birisi olma özelliği taşımaktadır. Deportivo futbol kulübünün oldukça fazla kullanılan diğer ismi ise Türkler manasını taşıyan Los Turcos’tur. Deportivo taraftarı bu sevgiyi daha da öteye taşıyarak zaman zaman İstiklal Marşı okuyarak gönüllerimize dokunurcasına bizim için değerli davranışlar sergilemektedirler. Los Turcos (Türkler) takma ismini kullanan Deportivo’nun Türklere olan ilgisinin altında Osmanlı yardımlarının izleri çıkmaktadır. Osmanlı, dünya üzerindeki yardıma muhtaç ve yardım talep eden her millete elinden geldiğince karşılık vererek destek olmuştur. Bu hikâyenin temelinde ise yine bir acıyı sarmaya çalışan geleneği görmekteyiz. Kastilla kraliçesi İsabella ile Aragon kralı Ferdinand İspanya’daki Yahudilere (Safarad Yahudileri) karşı soykırım başlatınca, Yahudiler de kendilerini kurtarması için Osmanlıdan yardım istediler. Osmanlı yardıma olumlu cevap vererek İspanya’nın Galipçe bölgesine Barbaros Hayrettin Paşa’yı gönderir. Galipçe’nin Coruna şehrindeki genç ve yaşlılar tüm halk, kendilerine yardım için gelen bu askerlere yardımcı olurlar. Ardından yerel halk ile askerler arasında güzel muhabbetler gelişir ve dostlukların kurulmasına yol açar.

Türklerin böylesine sevildiği bir bölgede bu dostluğu kıskanmayanlar hiç olur mu? Elbette olmaz. Galipçe bölgesinde kurulan Celta Vigo takımı ise bu dostluğu en çok kıskanan ve ezeli rakip olarak ön plana çıkan bir başka İspanyol takımıdır. Bu desteği içlerine sindiremeyen rakip kent Vigo halkı ise ihanet saydıkları bu durum karşısında La Corunalılara ‘Türkler’ adını takmışlar. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigolulara Portekizlilere yakınlıkları sebebiyle ‘hain’ manasına ‘Portekizli’ yakıştırması yapmışlar. İki komşu şehir arasında yüzyıllardan beri süregelen bu rekabet günümüzde kendini göstermektedir. Celta Vigolular, Deportivolulara, Türklere verdikleri destek nedeniyle; Deportivolular da Celta Vigolulara Portekizlilerin yanında yer aldıkları gerekçesiyle “hain” damgası vurmaya ve bu damga ile birbirleriyle dalga geçerek zevk almaya devam etmektedirler.  Corûna şehrinin insanları, Türk olmanın aşağılanacak bir durum olmadığını, bilakis gurur duyulacak bir şey olduğunu tüm dünyaya cevap vererek; “Evet biz Türkler gibi güçlü ve cesuruz”, “Biz Türküz” diyerek “Los Turcos” eşleştirmesini kendi benliklerine katarlar.

Vigo şehrinin takımı olan rakip Celta’da çok sayıda Portekiz taraftar derneği kurulmasına karşılık, Coruna takımı Deportivo’da da ateşli Türk dernekleri kurulmuştur. Bu sebeple Deportivo La Coruna’nın her oynadığı maçta sahaya çok sayıda asılmış Türk bayrağı görebiliriz. Celtalı futbolseverler derbi maçlarda “Türkler dışarı” diye tezahürat yaparken, Deportivolular da “En büyük Türkiye” diyerek gururla takımlarını desteklemektedirler. Özellikle maçlarda İstiklal Marşı okumaları ve statta dev bir Türk bayrağı açmalarıyla dünya gündemine oturan bir takım olmuştur. Deportivo La Coruna size çok teşekkür ediyoruz. Bizlerde sizin başarılarınız ile gurur duyuyor ve şampiyonluk yolunda desteklerimizin her daim yanınıza olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Başarılar dileriz Deportivo La Coruna (Türkler), Deseamos éxito Deportivo La Coruna (Los Turcos)