İspanya’daki ” Bulgarların Yaşadığı” Köy Neden En Sağı Seçiyor?

0

İspanya’daki göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı ve adı da halk arasında” göçmen belediyesi” olarak bilinen  Guadalajara belediye seçimlerde özellikle burada yaşayan bulgarlar ilginç oy tercihlerinde bulundular.Bulgarlar aşırı sağ partiye oy veriyorlar. Avrupa seçimlerinde oy kullanma niyetinde olmayan Bulgar topluluğu, en sağdaki “Vox” a zafer kazandırabilir.

Vox  yapılan parlamento seçimlerinde zafer kazandı, ancak o zaman oy kullanma hakkı olmayan Bulgarların ilgisizliği nedeniyle değil, onların varlığı nedeniyle.

Bu sonuçlar, İspanya’nın kalbinde, El Mundo gazetesi tarafından yayınlanan Torre del Burgo köyünden bir röportajda toplandı.

Olga Sanmarin, “Torre del Burgo’da (Guadalajara), İspanya’da en yüksek göçmen sayısına sahip belediye olan (” Vox “Santiago lideri) Abascal da kazandı,” diyen Olga Sanmarin, başka bir belediyede partinin zaferine atıfta bulundu. Birçok göçmen, ancak ülkenin güneydoğu kesiminde. “Orada yaşayanların yüzde seksen sekizi yabancı, çoğu Bulgar.

Bölgede toplam 502 kişiden Bulgarlar 404, İspanyollar – 60. Muhafazakar Halk Partisi ve 8 yıldır iktidarda olan Belediye Başkanı Jose Carlos Moreno’ya göre, çoğu İspanyolca bilmiyor ve sadece oradalar geçiciler… Bulgarlar arasında, Torre del Burgo’nun daimi ikamet eden sakinleri – sadece bir bar olduğu, ancak okulların, bankaların veya ofislerin olmadığı –  50 kişi var. Diğerleri mevsimsel olarak kuşkonmaz toplarlar ve ardından meyvenin yetiştiği diğer illere giderler.

“Guadalajara’nın Küçük Bulgaristanı”

Carlos Moreno, “2003’te gelmeye başladığından beri kimse İspanya vatandaşlığı talep etmedi ve ev sahibi olmadı” dedi. Bir çoğu köyde kalmasa da, iki yıl önce başka bir gazete olan A Be S, Torre del Burgo’ya “Guadalajara’daki küçük Bulgaristan” adını verdi. O zaman Bulgar halkı 228 nüfustan 137 tanesi – belediye “Bulgar vatandaşlarının en büyük payına sahip”. Orada belediye başkanı başka türlü açıklar: ilk Bulgarlar 90’ların sonlarında geldi .Yeni gelenler yanlarında “kuzenler, kardeşler ve yeğenlerini” aldı. Torre del Burgo’daki mevsimlik iş aynı zamanda bir işgücü gerektiriyor – 2016’da yaklaşık 600 işçi yaklaşık 2 milyon kg kuşkonmaz topladı.

Bulgarların çoğu,  kayıtlı oldukları için, 26 Mayıs’ta yapılacak yerel ve Avrupa seçimlerinde oy kullanma hakkı var. Ancak, hiç kimse “birkaç gün içinde bir belediye başkanının seçildiğini söyleyemez” – poster, miting veya slogan yok. Bulgarlar, seslerini kullanmayacaklarını söylüyorlar. Tarım işçisi Nikolay Georgiev, “Kimin kazanacağı umrumda değil, neredeyse hiç kimse oy kullanmıyor çünkü buna alışık değiliz ve bizi bilgilendirmiyorlar” dedi. “Bulgaristan’da Demokratlara oy veriyorum.”

Ancak, 13 yıldır orada yaşayan ve evleri temizleyen Rosa Radeva oy kullandı. Eğer birileri oy kullanmazsa, “gelip gidiyorlar” dedi.

Köydeki özel durum, iki büyük partinin – Moreno’nun Halk Partisi ve Başbakan Pedro Sanchez’in Sosyalistleri – “seçim ilgisizliği” durumunda olduğu ve Bulgarlar arasında kampanya yapılmadığı anlamına geliyor. El Mundo yazdı. “Uygulamada, olan şey, belediyenin siyasi kaderinin İspanya azınlığı tarafından çözüldüğüdür.”

2015 yılında yapılan yerel seçimler, 53 kişi oy kullandıktan sonra Halk Partisi tarafından kazanıldı. Ancak bu yıl parlamento düzeyinde, oyların üçte birini kazanan “Vox” a toplam 44 oy gitti. Gazete, göç konusunda kısıtlama isteyen radikal hak, yabancıların İspanyollardan yedi kat daha fazla olduğu bir köyde en çok tercih edileni.

 

Parti,  Pazar yerel seçimlerde yer almıyor. Ancak, Bulgarların katılımının düşük kalması sağlandığı takdirde, yerel bir oylamanın sonucu yine “Vox” lehine olacaktır. Belediye başkanı, İspanyollar Bulgarları takdir ederken, özellikle “ikinci nesil” gençlerle “birlikte yaşama sorunları” olduğunu açıkladı. “Başarılı olanların oğullarıyla çatışmalar var, pahalı arabaları çok hızlı bir şekilde incelemiyorlar ve kullanmıyorlar.”

El Mundo raporunda, bir tarım şirketinin günlük operasyonlarından sorumlu olan Vassilio Dimitrov olarak temsil edilen bir kişi var. İdari prosedürlere geç kaldı ve bu yüzden Halk Partisi’nden bir danışmana aday değil. Belediye başkanı olmak istemediğini ve siyasi parti yaratmayı düşünmediğini – “Çok çalışıyorum ve zamanım yok” diyor. Bulgarları bir araya getirmek için dışarı çıkmak, sıraya girmeleri ve sokaklara boş şişeler bırakmayı bırakmaları, esrar içmeleri ve hızlı sürmeleri gerektiğini söylemek istedim, İspanyollar bizimle iyi davranıyorlar ve aynı şeyi yapmalıyız. ”

Benzer bir hikaye yazarın Güney İspanya’nın Almeria eyaletindeki El Ehido’dan da anlatıldığı gibi. Orada, Vox çoğu göçmenin Faslı olduğu bir ortamda kazandı ve polis kaynakları “Vox olmasa göçmen olmasaydı kazanmazdı” diyor. El Ehido İspanya’da iyi bilinen bir yer – belediyede, 20 yıl önce 84.000 kişinin ırkçı olayı yaşandı. Aynı kaynaklara göre, “Gelenlerin sayısı arttıkça suçlar arttı ve komşular bundan bıktı.”

Sözü edilen muhataplar arasında Vox ve buna yönelik tutumu koruyan 29 yaşındaki bir Rumen bulunuyor: “Onlar göçmenlere karşı değil, ülkesine geri dönmek için kötü şeyler yapan kötü göçlere karşı, ırkçılıkla ilgili değil. İspanyol vatandaşı olan 48 yaşındaki Murad el Fadil’in yanında, ancak “tüm göçmenlerin oy kullanabilmesi halinde daha fazla entegrasyon ve saygı” olacağına inanıyor.