İsrail Bu Evliliği Konuşuyor

0

İsrail tanınmış israilli  aktör Halevi’nin müslüman biri ile evlenmesini tartışıyor.Çarşamba günü İsrailli aktör Tzachi Halevi  ile Müslüman Lucy Aharish arasındaki evliliğin tartışmasını , İsrail’in ana gündemi oldu.Devlet yetkilileri bu evliliği  utanç verici bir leke olarak değerlendirildi.

Yedi yıl hapis cezasına çarptırılan ve daha sonra serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra aynı hükümet görevini tekrar yerine getiren İçişleri Bakanı Aryeh Deri, “Bu, yapılması gereken doğru şey değil” diyerek, aktörü  eleştirdi.

Likudlu  Oren Hazan, bu bilgelik sözlerini sunmadan önce aktörün “İslamlaştırılmış” olduğunu ileri sürdü: “Ben Lucy Aharish’i suçlamıyorum. Yahudi bir ruhu baştan çıkardı. Ulusumuza zarar veriyor “diye yazdı sosyal medyasında.
Yahudi kanunlarına göre, Yahudi olmayan bir annenin çocuklarının Yahudi olarak görülmüyor.

Bu durum Birleşik Devletler’deki Yahudilerin uzun zamandır sorunu. Yaklaşık yüzde elli bir oranla Yahudi olmayanlarla evli Yahudilerin durumu  düşünülürse, evlilikler arası meselenin İsraillileri ne kadar endişelendirdikleri ortada..

İsrail’de  böyle evlilikleri ret eden dini gruplar  ülkede neredeyse tüm dini törenleri tekelinde tutuyorlar ve Yahudi olmayan ve Yahudi olmayanların evliliğini asla onaylamıyorlar.

Bu nedenle, İsrail’deki bütün evliliğin tahmini yüzde 5-10’u resmen tanınmıyor. Bu, göç eden on binlerce Rus için,Yahudiliğini onaylamayı red ediliyor. Ultra Ortodoksların  dönüşüm sürecine yönelik kısıtlamaları hafifletmesi nedeniyle, dini statüsünde kalmaya devam ediyorlar.