İsrail Suriye Krizinin Neresinde

0

İsrail’i Suriye Krizini neresinde olduğunu Türk basını dün düşürülen Rus uçağı ve Lazkiye vuran İsrail jetlerin haberleriyle yeni öğrendi. Birden bire “barışa provokasyon” haberleri yapılmaya başlandı. Duralım, biraz gerilere gidelim. Fotoğrafa nasıl acaba…

Biraz Gerilere Gidelim.

Aslında İsrail Suriye krizinin başladığı, 2010 bu yana meselenin hem içinde, hem de dışında yer alıyor. İsrail, sadece Türkiye’de Filistin’le anılıyor. Sanırım, işin yanlışlığı burada başlıyor. İsrail, başta Türkiye’de olmak üzere bölge ülkeleriyle kendi güvenliğinden dolayı yakından ilgileniyor. Kimiyle ticaret yapıyor. Kimi ile sözde düşmanlık rolünü oynuyor. Ama hep kendi çıkarlarını koruyor. İsrail, Suriye meselesi başladıktan bu yana, artan göç trafiğinden rahatsız, Lübnan ve Ürdün’e gelen Suriyeliler bölge için ciddi riskler taşıyor. Özellikle, Ürdün’de bu yıl yaşanan ekonomik tabanlı sokak gösterilerinde Suriyeliler konu mankeni haline geldi. Ürdün’de bozulacak bir siyasi yapı, ülkedeki Filistinlilerin tekrar Filistin’e yönelmesine sebebiyet verecekti. Bunun farkında olan sermaye grupları Ürdün’e ciddi yardımda bulunarak ekonomik krizi bertaraf ettiler.

İsrail ve Suriye

İsrail, Hafız Esad’ın iktidar yıllarında Suriye’yle ciddi rahatsızlıklar yaşamaktaydı. “Çöl tilkisi” diye anılan baba Esad, 1960’ların ortalarından itibaren ülkesini, ABD için İsrail ne ise, SSCB içinde Suriye o haline getirdi. İsrail o tarihlerden beri Suriye’yi kendine hep tehdit olarak gördü. Özellikle Suriye istihbaratının Lübnan içindeki etkinliğinden İsrail ciddi manada rahatsız oldu.1979 sonrası İran’ında Hizbullah’la Lübnan’da etkin olması, İsrail’in işini zorlaştırdı. İran’la Suriye’nin Lübnan’da İsrail’e karşı ortak hareketleri, Golan tepeleri sorunu ile İsrail’in güvenliğini tehdit  eden baba Esad’ın iktidardan düşmesi için Şam’da hamleler yaptığı bilinmekteydi.

Suriye’deki Denklemi Yakında Takip Eden İsrail

İsrail’in Suriye’ye yönelik politikası, Arap baharının etkisiyle Suriye’de İhvancı muhalif grupların Suriye’de iktidar yürümeleri Beşar Esad tarafından tankla tüfekle engellendi. O günden bugüne yaşadığımız noktaya geldik. Kaos ’un devamı, Suriye krizinde İhvan mı ?, Esad mı ?, İşid mi ?, İran mı ?, şıklarının arasında İran ve Esad’ı tercihini İsraillin desteklediğini gördük. 2014 de Ukrayna da sıkışan Rusya’nın Ortadoğu’daki uydusu Suriye’ye müdahil olması ile tüm dengeler altüst oldu. Fiilen, Rusya saha da yer almaya başladı. Krizde üstünlük Moskova’ya kaydı. Bu durum İsrail’i rahatsız etti.

Kontrol Edemiyorsan Yönlendir

İstihbaratta bir kural vardır. “Kontrol edemiyorsan yönlendir.” İşte, İsrail son zamanlarda bu stratejiyi Suriye politikasının direği haline getirdi. Bu süreçte, İsrail Suriye’de etkin değildi.  Suriye’de son sözü şimdilik Rusya ve Türkiye’ye ait gibi duruyor. Nitekim, bunun belirtileri bu hafta sıcağı sıcağına yaşandı. Türkiye’nin Tahran krizinde Rusya ile ters düştüğü “ateşkes ve muhaliflerin ellerindeki silahlar tartışması” pazartesi günü Soçi’de kısmi olarak giderildi. Tam o anda Lazkiye’deki askeri üslerin bombalanması akabinde Rus uçağının düşürülmesinin tesadüf olmadığı görüldü. İsrail, mevcut durumda rahatsız oldu. Olayları yönlendirme taktiğine geçti.

Lazkiye füzelerle vuruldu

 

İsrail Ne İstiyor?

İsrail şu etap, Esad’ın kontrolünde bölünmüş Suriye’den yana, ama bölgede, Rusya’nın ve İran’la özellikle Türkiye’nin etkin olmasını açıkça istemiyor. Suriye’deki gelişmeleri kontrol edemediği gibi dün yaşananlar olayla yönlendirmeler ve bölgede “bende varım deme” telaşını yaşıyor.  ABD ve Fransa’nın önümüzdeki aylarda başlatacakları muhtemel, Suriye hamlesinde tarafını şimdiden belirliyor. Bu arada İsrail, PKK, YPG, ABD hattında özellikle bölge yerelinde etkin olduğunu unutmayalım. Bununla birlikte, Kuzey Irak’ta Barzani’ye İsrail’in, istihbarat ve askeri lojistik destek verdiğini bir bilgi olarak kafamızın bir yerine koyalım.

Rusya İsrail’e Niye Bir Şey Diyemiyor.

Rusya’nın uçağı düşürülüyor. Benzer durum Türkiye ile yaşandığında hemen ilişkileri kesiliyor. Savaş durumuna geçiliyor. Benzer durum İsrail’le yaşanıyor. 15 askeri ölüyor. Rusya’dan cılız sesler yükseliyor. Rusların kurduğu Suriye hava savunma sistemi deliniyor.1971 kurulmuş Suriye’deki Ruslara ait Tartus üssü yakınları vuruluyor. Yine Rusya’dan bir ses yok. İnsan neden diye sormak istiyor. Cevap Medvedev’den Dugin’e kadar giden Rus Yahudilerin gücü mü ?,  yoksa İsrail’deki Rus asıllı  Aşkenazilerin etkileri mi  diye insan kendi kendine soruyor. Cevabını siz bulun artık…

Rusya İsrail’e bir şey diyemiyor, neden acaba?

Şurası netleşmeye başladı.

Suriye’deki halkın yanında ve meseleyi gerçekten insani vasıflarda çözmeye çalışan ama hep bu süreçlerde sıkıntı yaşayan Türkiye oluyor. Diğerleri niye yaşamıyor, dersek onların derdi Suriye’de alan, nüfuz, pay, güç kapma derdiler. Bizden olaya farklı bakıyorlar. Şimdilik onların zihniyeti kazanıyor gibi duruyorsa da zaman kiminin haklı çıkacağını bize gösterecektir.