İsrailler Yeniden Sandığa Gidiyorlar.

0

Üçüncü genel seçimine hazırlanan İsrail’e Trump ziyaret edecek.Bakalım bu ziyaret   Benjamin Netanyahu’yu kurtarabilecek mi ?

Netanyahu’nun yeniden seçim kampanyası ekibindeki  Corey Lewandowski ve David Bossie’nin görevden alarak hazırlaya başladı.

Bugün İsrailli milletvekilleri hiçbir partinin koalisyon kurmasını sağlayamadığından için  Knesset’i feshetmeye oy verdiler.

10 Mart’ta, yapılan  genel bir seçiminden hiç bir parti  geçerli bir çoğunluk elde edemedi. Ülkedeki siyasi çıkmazı kırmak amacıyla yapılacak yeni bir seçim yapıldı. Eylül ayında yapılan erken seçim de net bir kazanan olmadı.

Diğer taraftan hem Netanyahu hem de  rakibi Benny Gantz’in haftalardır pahalı seçim kampanyasından kaçınmak istediklerinde ısrar ettiler.

Ancak,  iktidar paylaşımı anlaşması için temel taleplerinden de ödün vermediler.

Netanyahu kısa süre önce rüşvet aldığını kabul etti. Dolandırıcılık ve güveni ihlal ettiği iddiasıyla ilgili olarak birçok yolsuzluk suçlamasıyla suçlandı.

Mavi ve Beyaz partiye liderlik eden Gantz, Netanyahu’nun iktidardaki yerine geçmesi halinde iktidardaki Likud partisiyle anlaşma yapmaya istekli olduğunu söyledi.

İsrail Demokrasi Enstitüsü başkanı Yohanan Plesner şunları söyledi: “İsrailliler belirleyici bir sonuç olmadığı için hayal kırıklığına uğradık. Ancak, kendi seçim bölgesi içinde çok popüler olan bir başbakana  çok ağır suçlarla suçlanıyor.”

Son kamuoyu yoklamalarına göre, yapılacak seçim kilitlenmeye son vermeyebilir.