İşte Erdoğan’ın G-20 Zirvesinde Ele Alacağı Konular

0

Obama ve Putin gibi liderlerle yapacağı görüşmelerde Erdoğan’ın çantasında Suriye, PKK-PYD, DAEŞ, mülteci sorunu, Kıbrıs, Filistin ve BM’nin yapısına ilişkin dosyalar olacak.

Erdoğan’ın liderlerle yapacağı görüşmelerde gündeme getireceği yedi mesaj şöyle olacak:

Suriye’de bir rejim sorununun olduğunun altı kalın çizgilerle çizilecek. Suriye Devlet Başkanı Esad gitmedikçe bölgede huzur ve istikrarın sağlanamayacağı belirtilecek. Rusya’nın Suriye’ye silah vermesi başta olmak üzere tavrının da bölgede huzura katkı sağlamadığı dile getirilecek.

Mutlaka halkın sesine kulak verilmesi ve ona göre bir yönetimin gelmesi üzerinde durulacak. Suriye’de eğit-donat yapılması, terörden arındırılmış bölge ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesi dile getirilecek. Özellikle terörden arındırılmış bölgenin olmasının mültecilerin birçok ülkeye gidişini durduracağı belirtilecek.

Resmi toplantıların ana gündemini üç başlık oluşturacak. Bunlar; güçlü sürdürülebilir ve dengeli büyümeye ulaşmak amacıyla kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama. Bu üç ana başlık küresel ekonominin güçlendirilmesi, kapsayıcı olması, kalkınmanın sürdürülebilir kılınması.

Erdoğan’ın katılımıyla ikisi çalışma yemeği, beşi ana oturum olmak üzere yedi ana oturum planlanıyor. Zirve Belek’te geçen yıl hizmete giren Regnum Carya Golf&Resort Otel’de yapılacak. Zirvenin resmi açılışı yarın ev sahibi Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerini bir araya getirecek G20 zirvesi’nde büyüme, yatırımlar, ticaret, istihdam ve rekabetçilik başlıkları altında, reformlar ve küresel durgunluktan çıkışa yönelik stratejiler ele alınacak.

Liderler Zirvesi ile eş zamanlı olarak, G20 çatısı altında Türkiye’nin girişimleriyle hayata geçirilen ve üye ülkelerin iş dünyasını bir araya getiren B20 (Business), istihdama yönelik faaliyet gösteren L20 (labour) ve organizasyon bünyesinde fikir alışverişini amaçlayan T20 (Think) girişimleri de oturumlar gerçekleştirecek.

DAEŞ ile mücadelede Türkiye’nin koalisyon güçleriyle birlikte hareket edeceğinin altı çizilecek. Kara harekatına yönelik görüşlerin de değerlendirileceği görüşmelerde İncirlik’i kullanan koalisyon güçlerinin diğer üsleri de kullanabilecekleri dile getirilecek.

PKK-PYD:‘Benim terör örgütüm iyidir, seninki kötü’ gibi tavırların kabul edilmeyeceğinin belirtileceği görüşmelerde PYD’nin de PKK gibi terör örgütü olduğu vurgulanacak. DAEŞ ile mücadele için PYD’ye destek verilmesinin kabul edilmeyeceğinin altının çizileceği görüşmelerde terör karşısında ilkesel bir duruş sergilenmemesi halinde, bu ateşin eninde sonunda tüm dünyaya sıçrayacağı belirtilecek. Halep gelişmelerinin takip edildiğinin belirtileceği görüşmelerde Türkiye’nin PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesine izin vermeyeceğinin altı çizilecek.

MÜLTECİ SORUNU:Suriye’de halkın istediği bir yönetimin işbaşına gelmesi ile mülteci sorunun da biteceği ve böylece Suriyelilerin ülkelerinde kalacağı dile getirecek. Erdoğan bir çok ülkenin sıkıntılı günler yaşamasına neden olan mülteci sorunun kapıları kapatmakla, sınırlara duvar çekmekle çözülemeyeceğini de söyleyecek.

Maddi yardımlarla kısa vadede çözüm olacağının belirtileceği görüşmelerde kalıcı adımlar atılmazsa göç dalgasının artacağı vurgulanacak. Erdoğan, sadece Avrupa’nın değil tüm dünyanın göç ve mülteci krizinden etkileneceğini belirtecek.

DAEŞ İLE MÜCADELE:Türkiye’yi tehdit eden tüm terör örgütleriyle mücadelede uluslararası toplumla birlikte hareket edileceği yönelik mesajlar verilecek. DAEŞ ile mücadelenin ele alınacağı görüşmelerde hava hareketinin yeterli olmayacağı vurgulanacak.

BM’NİN YAPISI:Erdoğan görüşmelerinde özellikle BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konusunda yanlış yaptığını vurgulayacak. Batının ve BM’nin yanlış tutumundan ötürü Esad’ın her geçen gün ülkesinde masum insanları öldürmeye ve insanlık suçu işlemeye devam ettiğini belirtecek olan Erdoğan, “artık buna dur demenin zamanı geldi” mesajı verecek.

KIBRIS:Türkiye’nin mevcut müzakere sürecinin bir an evvel adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözümle neticelenmesini samimiyetle temenni ettiği vurgulanacak. Kıbrıs sorununun çözümü için özellikle AB ve uluslararası topluma da büyük görevler düştüğü belirtilecek. KKTC’nin tüm olumlu adımlarına rağmen Rum tarafının sorunun çözümünü engellediği belirtilecek.

FİLİSTİN:İsrail’in başta Mescid-i Aksa işgali olmak üzere Müslümanlara zulmettiği belirtilecek. İsrail’in uluslararası toplumun sessiz kalmasından ötürü İsrail’in, Filistinlilere yönelik cinayetlerine, baskılarına, zulmüne her gün yenisini eklendiği vurgulanacak. Filistin sorununun çözülmemesi halinde Ortadoğu’daki çatışmaların bitmeyeceği, artarak süreceği ifade edilecek.