İtalya’daki Gelişmeler Avrupa’yı Huzursuz Ediyor.

0

Haber-Yorum

Avrupa 1 Haziran’da Beş Yıldız Hareketi’nin (M5S) iktidara gelmesinden beri İtalya için endişeleniyor.  İçişleri bakanı Matteo Salvini’nin sert göç politikaları alarm verdi. Ekonomik kararlar AB kurallarını ihlal ettiği için eleştirildi. Ekim ayında AB, açık hedeflerinin ve gerçekçi olmayan büyüme projeksiyonlarının Avrupa’nın istikrarı açısından tehlikeli olduğu gerekçesiyle 2019 bütçesini revize etmek için İtalya’ya üç hafta süre  verdi.

İtalyan solu, hükümetin otoriterliği ve yabancı düşmanlığı nedeniyle eleştirilip eleştirilmeyeceğinden emin değil, İtalya’daki kemer sıkma karşıtlarının tümünün memnun  olmadılar.Ekonomik tedbirlerinden dolayı AB’ye karşı çıkmakta olanlara sempati duyulmuyor İtalya’da.Ülkedeki sorun kısmen, iki taraf arasındaki uzlaşmadan kaynaklanıyor: ortaklar olarak çok farklı destek temelleri ve programlarda uygunsuzluklar var.

İtalyan siyaseti uzun zamandır karşılıklı muhalefette tanıdık bir Avrupa sol ve sağ kol bloğu modeli ile gidiyordu. İtalya’nın solu, esas olarak devlet çalışanları, işçi sınıfı ve düşük vasıflı din adamları tarafından destekleniyor. Sağ, büyük ve küçük işletmelerin patronları, dükkan sahipleri, zanaatkârlar ve serbest meslek sahipleri tarafından sahipleniliyor. 1990’ların ortasından itibaren sosyal sınıfları aşan bu ittifaklar, toplumun en fakir beklentileriyle Avrupa projesine (orta sınıflar arasında ve üstü) bağlılıklarını uzlaştırma zorluğu nedeniyle kararsız hale geldi. Solwin bloğu, 2007’de Matteo Renzi’nin Demokrat Parti’nin komünist solun ve Hıristiyan Demokrasinin enkazından oluşmasıyla parçalara ayrıldı.