İtalya’nın Büyülü Sanat Merkezi: Teatro alla Scala

0

Opera; müzik ve tiyatronun ahenkle dans ettiği, edebiyatın büyülü esintilerinden ilham alan sanatların bir araya gelerek oluşturduğu etkileyici bir dünya…

Rönesans’ın başlıca merkezlerinden biri olan Floransa ve Medici ailesi opera sanatının İtalya’da doğmasına katkı sağlamışlardır. O dönemde dramma per musica (müzikli dram) olarak bilinen opera, yüzyıllardır İtalyan kültürünün merkezine oturmuş sadece aristokrat sınıfının keyifle dinlediği değil yediden yetmişe bütün halkın zihin dünyasına yerleşmiş bir sanattır.

sahnelenen bir eserden

İtalya sınırlarını aşarak öncelikle Avrupa’yı etkisi altına alan opera, farklı kültürleri ve ülkelere de ilham kaynağı olmuştur. Francesco Cavalli, Claudio Monteverdi, Mozart, Gluck, Handel, RossiniBellini, Verdi ve Puccini gibi birçok önemli sanatçı opera adına verdikleri ünlü eserler ile dünya sanat mirasına katkı sağlamışlardır.

İtalya ve opera dediğimizde akla ilk gelen mekan Milano’da bulunan dünyaca ünlü opera binası Teatro alla Scala’ dır.  3 Ağustos 1778‘de Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala adı altında Salieri‘nin Europa Riconosciuta operası ile açılışını yapmış ve hala günümüzde de ulusal ve uluslararası birçok opera eserine ev sahipliği yapmaktadır.

La Scala’nın tarihinde bakarsak birçok tarihi binada olduğu gibi burası da korkutucu bir yangınla karşılaşmıştır. 25 Şubat 1776 yılında yıkılan Teatro Regio Ducale’nin yerine Teatro alla Scala binası yapılmıştır. Tekrardan çıkabilecek yangınları önlemek amacı ile bazı odalara yüzlerce su kovası konulmuş ve 1883 yılına gelindiğinde ışıklandırma için gaz yağları yerine elektrikli ışıklandırmaya geçilmiştir. İkinci Dünya savaşı sırasında hasar alan bina tekrar inşa edilerek 1946 yılında Renata Tebaldi’nin soprano solosu ile kapılarını halka açmıştır. La Scala birçok ünlü operanın ilk gösterimlerine ev sahipliği yapmıştır. Verdi’nin Requiem, Otello ve Falstaff gibi eserleri, dünyaca ünlü Madama Butterfly gibi eserler ilk gösterimlerini burada gerçekleştirmiştir.

Teatro alla Scala aynı zamanda bünyesinde Accademia d’Arti e Mestieri dello Spettacolo (Gösteri Sanatları Akademisi) ve önemli bale okullarından biri olan Scuola di Ballo del Teatro alla Scala (La Scala Bale Okulu) nu barındırmaktadır. Ayrıca içerisinde La Scala’nın tarihine yer veren Museo Teatrale alla Scala (La Scala Müzesi) ve müzik arşivleri kütüphanesi bulunmaktadır.

La Scala, her yıl geleneksel olarak sezonunu Aziz Ambrose gününde (7 Aralık’ta) açmaktadır.Aylar öncesinden biletleri satışa sunulmakta ve kısa sürede biletler tükenmektedir. Eğer bilet bulamadıysanız üzülmeyin. Sabah saatlerinde  opera binasının önünde sıraya giderseniz ayakta izlemek için uygun fiyatlara bilet satın alabilirsiniz. Akşam saatlerinde Teatro alla Scala’nın önüne geldiğinizde birbirinden şık kadınlar ve smokin giymiş beyler görmeniz mümkündür. İçeri girdiğinizde sizleri görkemli bir salon, Rönesans Avrupa’sının etkileyici mimarisi, müziğin büyülü dünyası beklemektedir. Eğer yolunuz Milano’ya düşerse gezi programınızın ilk sıralarında La Scala’ya yer verirseniz hiç pişman olmazsınız.