Japonya, Bugün Antijen Test Kitlerini Onaylıyor.

0

Japon sağlık bakanlığı yetkilisi, Japonya’nın salgın hastalıkla savaşmak için mevcut tanısal testlerin sayısını artırmak için ilk koronavirüs antijen test kitlerini Çarşamba günü onaylamayı planladığını söyledi.

Japon teşhis ve laboratuvar test hizmeti sağlayıcısı Miraca Holdings’in bir yan kuruluşu olan Fujirebio, geçtiğimiz ay hükümet onayına başvurdu.

Antijen testleri bir virüsün içinde veya içinde bulunan proteinleri tarıyor ve tipik olarak burun boşluğundan alınan bir örneği swablar kullanarak test ediyor.

Testler virüsü hızlı bir şekilde tespit edebiliyor, ancak şu anda baskın PCR veya polimeraz zincir reaksiyonu testlerinden daha yüksek bir oranda yanlış negatifler üretebiliyor

Kabine Sekreteri Yoshihide Suga Salı günü düzenli bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Sadece PCR testleri ile enfekte olan herkesi takip etmek zor” dedi.

“Antijen testleri ve antikor testleri gibi çeşitli önlemlerle enfeksiyon durumunu iyi kavramaya çalışacağız.”

Kamu yayıncısı NHK, Japonya’nın daha önce Yokohama’da karantinaya alınan 712 yolcu gemisi ve bugüne kadar 670 ölüm de dahil olmak üzere yaklaşık 16.680 doğrulanmış enfeksiyon bildirdi.

126 milyonluk nüfusu göz önüne alındığında bu zorluklar nispeten düşük olmasına rağmen, eleştirmenler düşük test oranının virüsü izlemeyi zorlaştırdığını ve bu da bazı tesislerin sakatlanmasıyla bir dizi hastane içi enfeksiyona yol açtığını söylüyor.

Japonya, 100.000 kişi başına 188 PCR testi gerçekleştirdi, İtalya’da 3.159 ve Almanya’da 3.044’e karşılık, hükümete tavsiyede bulunan bir tıp uzmanları  alınan veriler gösterdi.

Eleştiriyle karşı karşıya olan Japonya, bu ay PCR testlerine erişimi kolaylaştırdı. Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, onaylandıktan sonra antijen testlerinin muhtemelen PCR testlerini destekleyeceğini söyledi.

Sağlık bakanlığından yapılan açıklamada, Fujirebio’nun avuç içi büyüklüğünde antijen test kitiyle sonuçlanmasının, PCR testi için dört ila altı saat ile karşılaştırıldığında yaklaşık 30 dakika sürdüğü belirtildi.

Fujirebio, Nisan ayında Japonya’da yapılan PCR testlerinin sayısı ile eşit olarak haftada 200.000 kit üretti.

Hızlı test kitlerine olan talep, hükümetler dünya çapında 4 milyondan fazla insanı enfekte eden ve 285.000’den fazla insanı öldüren salgını içermek için çabaladı.

ABD, Quidel Corp tarafından yapılan ilk antijen kitini onaylarken, Malezya Güney Kore’den hızlı test kitlerinin kullanımını onayladı.

Japonya, Gilead Sciences’ın remdesivir’ini COVID-19 için bir tedavi olarak onayladı ve bu da onu yeni koronavirüsün neden olduğu hastalıklarla başa çıkmak için ülkenin ilk yetkili ilacı haline getirdi.

Başbakan Shinzo Abe hükümeti ayın sonuna kadar Fujifilm Holdings Corp’un anti-grip ilacı Avigan’ı COVID-19 tedavisi olarak onaylamayı hedefliyor