8.4 C
İstanbul
Pazar, Kasım 29, 2020
Ana Sayfa Ekonomi Japonya oto lobisi NAFTA dan Hala Umutlu

Japonya oto lobisi NAFTA dan Hala Umutlu

0

Japonya otomobil üreticileri derneği Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) ABD, Kanada ve Meksika gibi mevcut çerçevesini ABD ve ticaret ortakları arasındaki artan ticaret gerginlikleri nedeniyle ticaret anlaşmasını güncelleyeceğini umduğunu söyledi.

Japonya Otomotiv Sanayicileri Derneği (JAMA) başkanı ve Toyota Motor Corp. başkanı Akio Toyoda, “Kuzey Amerika’daki Japon otomobil üreticileri” NAFTA çerçevesine dayanıyor ve bu çerçeve üç partili bir anlaşmaya dayanıyor. Çerçevenin bu şekilde devam etmesini ümit ediyoruz ve bu da dengeli.” dedi.

Japon otomobil üreticileri, bu yılın başlarında Washington’dan sonra otomobil ve kamyon ithalatına yönelik bir ulusal güvenlik soruşturması başlattıktan sonra ABD pazarına gönderdikleri araçlarda daha yüksek tarifeler olmasından dolayı dertliler.

Japonlar bu hafta gelebilecek yapılacak müzakerede  NAFTA üzerinde bir anlaşma bekliyorlar. Her iki konu da, Amerika Birleşik Devletleri’nde Japonya’nın en büyük ihracatçılarından biri olan otomobil satma maliyetini artırabilir.

ABD, Meksika ile bir yan anlaşma imzaladı ve gerekirse Kanada’yı dışlamakla tehdit ediyor. Kanadalı yetkililer, ABD Kongresi’nin NAFTA’yı ikili bir anlaşmaya dönüştürmeyi kabul edeceğine inanmadıklarını söylüyorlar.

Japonya’nın büyük otomobil üreticilerinin çoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tesisleri üretiyor.  Ülkede Japonya’nın en büyük üç otomobil üreticisi tarafından satılan otomobillerin ve kamyonların en az yarısı Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmaktadır