Kafası Ağaçta Bulundu

0

Canlı bomba Nabıl Fadlı‘nın patlamanın etkisiyle kopan kafası, bir ağacın tepesinde bulundu.

Almanları neden seçti?

Sultanahmet saldırısıyla “Bakın mülteciler halkımızı öldürüyor” algısı yaratarak Türkiye’nin sahip çıktığı yaklaşık 2,5 milyon mülteciye karşı nefret ve kin içerisine girilmesi planlandı. Hain planının diğer parçası ise Alman turistlerdi. Çünkü son dönemde mültecilere en çok kucak açan ülke Almanya’ydı. Almanya bu nedenle hedef seçildi.

Akşam gazetesinden Özkan TAMİRAK’ın haberine göre. İstihbarat birimleri bombacı Nabıl Fadlı’nın özellikle seçildiğini belirledi. Buna göre saldırının asıl amacı Türkiye ve Avrupa’da mültecilere karşı bir kin dalgası oluşturmaktı. Sicili temiz olan Fadlı, Esad’ın istihbarat elemanlarının katkısıyla DAEŞ tarafından Türkiye’ye mülteci gibi gönderildi. 5 Ocak’ta Göç İdaresi’ne izin için başvurdu. Sonrasında oturduğu Zeytinburnu’ndaki adres değiştirilerek bir otele yerleştirildi.

ASIL HESAP BAŞKA

Burada bombalar verilerek eyleme gönderildi. Fadıl önceki gün tarihi yerleri gezen turist kafilesinin içerisinde bombayı patlattı. 9’u Alman vatandaşı 10 kişi hayatını kaybederken 15 kişi de yaralandı. Esad ve DAEŞ’in bu saldırıyı Fadıl’ı kullanarak “mülteciler terörist” algısı yaratmak için planladığı tespit edildi. Hedef çok derindi, bu patlamayla sadece turizm değil, Türkiye ve Avrupa’nın kucak açtığı mülteciler de vurulmak istendi.

İzin açıklandı patlama oldu

Canlı bomba saldırısının, Suriyelilere çalışma izni açıklamasından 1 gün sonra yaşanması dikkat çekti.

Canlı bombanın zamanlaması da planın bir parçasıydı. Saldırı, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Suriyelilere çalışma izni verilmesi ile ilgili açıklamasından 1 gün sonra gerçekleşti.

TÜRKLERİ OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK

Kurtulmuş “Suriyelilere verilen bu izin, Türk vatandaşlarının istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir. Kendilerine ikamet ettikleri illerde ancak çalışma hakkına sahip olacaklar.” demişti.

DUBAİ’YE GİTMEK İSTİYORLARDI

Saldırıya maruz kalan Alman turist kafilesinin 3 ülkelik bir tura çıktıkları belirtildi. Grubun seyahatini ayarlayan başkent Berlin’in Kreuzberg İlçesi’nde bulunan Lebenslust seyahat acentesi müdürü Marco Scherer, düzenlediği basın toplantısında “33 kişilik grup İstanbul’da kısa bir süre kalacak ardından Abu Dabi ile Dubai’yi ziyaret edeceklerdi” ifadelerini kullandı.

Turizmci kadın serbest

Canlı bomba saldırısı ile ilgili terör polisi, Nişantaşı’ndaki bir turizm firması yetkilisi kadını gözaltına aldı. Suriyeli canlı bombanın en son görüştüğü kadın, telefonunu Kapadokya dönüşü kaybettiğini söyledi. Adının Leyla Ş. olduğu öğrenilen kadın sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Almanya özel ekip gönderdi

Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybedenlerin çoğunun Alman vatandaşı olması üzerine, Berlin soruşturmaya destek için Türkiye’ye uzman ekip gönderdi. Ekip Türk yetkililere yardımcı olacak.

Parmak izinden bulundu

İstanbul istihbarat ve terör polisleri yaptıkları incelemede bombacının 05.09 1988 Suudi Arabistan doğumlu Suriye kökenli Nabıl Fadlı olduğunu belirledi. Fadlı’nın herhangi bir olaya karışmadığı ortaya çıktı. Nabıl Fadlı 5 Ocak günü Zeytinburnu’nda bir adresi göstererek Fatih’te bulunan Göç İdaresi’ne oturum izni için başvurmuş. Fadlı’nın kimliğinin kısa sürede belirlenmesinin sebebi ise burada verdiği parmak izi.

Canlı bombaya keşif notu

El Muhaberat bağlantılı kişilerle irtibata geçen Fadıl’dan mülteci olarak ilgili birimlere başvuru yapması istendi. Ardından Zeytinburnu’ndaki adresten alınarak Kadırga’da bir otele yerleştirildi. Burada bomba ve keşif notları kendisine verildi.

Patlamada hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Gerhard Günther, HöppnerSteffen Höppner, Rudolf Krollman, Hiltrud Krollman, Karin Erika Franke-Dütz, Rüdiger Karl Faber, Marianne Faber, Gernot Eike Mildner, Adolf Jurgen Glorius ve Rudiger Becker