Karakterin İzdüşümü İmzalar

0

Eğitim öğretime başladığımız günden itibaren birçoğumuzun ilk olarak öğrendiği karalama çalışmalarından birisidir imza. Günümüzde hemen hemen hayatın her noktasında ihtiyaç duyulan ve resmi niteliği olarak onayımızı temsil eden bizlere özgü şekillerdir imzalar. İlk bakışta kağıt üzerine karalanmış karmaşık ve anlamsız şekiller dizini olarak görünseler dahi aslında imzalarımızın içerisinde bizimle alakalı bir dünya bilgi gizlidir. Kendi el yazılarımız ile yazdığımız yazılar ve attığımız imzalar kendimiz hakkında oldukça fazla bilgiyi de ortaya koymaktadır. Hatta bir yazı bilimi olarak ortaya çıkan Grafoloji, Amerika ve Avrupa’da sıklıkla kullanılan bilim dalıdır. Bu bilim dalı uzun yıllar yaptığı çalışmalar neticesinde el yazıları ve imzaların, insanların karakterlerini ve yaşam biçimlerini özetleyen bir özet niteliğinde olduğunu kanıtlamıştır. Şark ülkeleri henüz bu analiz yöntemlerini etkili olarak kullanmasalar da batı coğrafyası olarak bilinen Avrupa ve Amerika’da oldukça etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

İmza ve yazı karakterleri üzerinden analizlerin yapıldığı kurumların başında istihbarat teşkilatları, eğitim kurumları, global şirketler tarafından etkili bir şekilde kullanılmaktadır. İstihbarat teşkilatları, kişilik analizi yaparken ve olayları çözümlerken bu etkili yönteme başvurmaktadır. Eğitim kuruluşları, öğrencilerini daha detaylı tanımada ve öğretmenlerin tespitleri ile karakter analizlerini karşılaştırmada bu yöntemden de yararlanmaktadırlar. Özel sektör olarak sınıflandırılan iş dünyasının ise günümüzde bazı devletlerden de güçlü olduğu düşünüldüğünde yönetim metotlarının ardında bir düzine taktikler olduğunu görmekteyiz. Küresel şirketler için yetişmiş insan gücü, dünya piyasasında etkili sonuç alabilecek elemanları ortaya çıkarmaktadır. Etkili, başarılı ve güvenilebilir çalışanlar ile güçlü olunabileceğini bilen şirketler özellikle işe alım prosedürleri içerisinde, aday personellerin mülakat süreci içerisinde yazı ve imza şekillerinin analizleri üzerinden kişilerin karakterlerini belirlemekteler. Belirlemiş oldukları karakterler özetleri üzerinden personelleri değerlendirmekte ve işe alım prosedürünü bu minvalde gerçekleştirmektedir. İmza analizinin diğer kullanıldığı alan ise adli tıp alanında olan sahte imza ve belgelerin ortaya çıkarılmasıdır.

Peki imzalara bakılarak karakterlerin analizi nasıl yapılıyor. İmzalardaki kişilik okuması nasıl yapılıyor. Bu tahlili yaparken detaylı ve profesyonel bir gözün imzayı incelemesi gerekmektedir. Fakat ilk bakışta imzaların bize açıkça gösterdiği temel maddeler şöyledir;

İmza uzun olursa kişi sabırlıdır. İmza kısa ise kişi mantığını iyi kullanır.

İmza keskin çizgiler içeriyorsa kişi net fikirlidir. Esprili, mantığını kullanan ve konuştuklarından dolayı başı ağrayacak biridir.

İmza düzenli ise insanda düzenl, düzgün karakterli, güvenilir, iyi ahlaklı ve uyumludur.

 • İmza çılgın uçuk bir imza ise kişi de uçuktur.
 • İmzası oval hareketler içeriyor ise ilk bakışta yuvarlaklık varsa kişinin lider özellikleri vardır.
 • İmzası üç nokta içeren kişi keskin nişancı, avcılığa yatkın ve net kararlar alabilen biridir.
 • İmzada geri dönüşler varsa kişinin hafızası kuvvetlidir.
 •  İmza sanatsal çizgiler içeriyorsa kişi güzel sanatlara yatkındır.
 • İmza kısa ve üstünkörü ise kişi boş vermiştir.
 • İmzanın başı büyük harf ve gösterişle başlıyorsa kişi özgüvenli, başlangıçta kendini iyi, karizmatik tanıtandır.
 • İmzanın başı, ortası ve sonu büyükse başta, ortada ve sonda kendini iyi takdim eden ve iyi iş takibi olan birisidir.
 • İmzanın sonu büyük harfle bitiyorsa başladığı işleri iyi bitiriyor demektir.
 • İmzanın baş harfinden sonra gelen kısım ince ise kişi ince karakterli ve duygusal, kalınsa kişi kabadır ve duygusal değildir.
 • İmzanın sonunda ileri veya yukarı doğru giden bir çizgi varsa kişinin hedefi büyüktür. Aşağı doğru çizgi varsa kişi içine kapalıdır. Karamsardır.
 • İmza sağa yatıksa kişi sosyal, diplomat; geriye yatıksa anti sosyaldir.
 • İmzada üç veya dört farklı karakter varsa kişi tiyatroya yatkındır.
 • İmza atarken kalemi kağıda ne kadar bastırdığınız, bağlılıklarınızın kuvvetini gösterir. Hiç bastırmamak ise duygusal ve hassas biri olduğunuzu gösterir.