Kazakistan Afganistan’da Yatırım İmkanları Arıyor.

0

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin’in, Afganistan Başbakanı Abdullah Abdullah ile ikili görüşme yaptı. Görüşme Şangay İşbirliği Teşkilatı Üye Devletlerin Hükümet Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Taşkent ziyareti sırasında gerçekleşti.

Mamin“Afganistan ile karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin güçlendirilmesine ve genişletilmesine özel önem veriyoruz. dedi.Bunun uzun yıllardır iki ülke arasında süren ikili siyasi diyaloğun yüksek seviyede olduğunu” ifade etti.

Müzakereler sırasında, Kazakistan’ın Afganistan ile ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliği konuları, Kazakistan’ın ticaretinin enerji, inşaat, tarım, madencilik ve petrol ve gaz endüstrisinin gelişimine katılımı ve Afganistan’ın ulaştırma endüstrisi konuları incelendi.

Afgan başbakanı Abdullah Abdullah, Afganistan’ın gelişmesine Kazakistan’ın resmi yardımına ve Kazak üniversitelerinde, Afganistan uzmanlarının eğitimi, ikincil uzman ve profesyonel eğitim kurumlarında eğitim dahil olmak üzere, insani yardım ve diğer yardımlar için Kazakistan’a şükranlarını sundu.

Taraflar, ikili ve bölgesel işbirliği konularında baskı konusunda diyalog geliştirmeye karar verdiler.