Kazakistan Eski Devlet Başkanın Nursultan Nazarbayeva’nın Kızı Dariga Nazarbayeva’nın Londra’daki Mal Varlığı Tartışılıyor.

0

 

Bir İngiliz mahkemesi, eski cumhurbaşkanının kızı ve torununa ait 99 milyon dolarlık mülkiyeti dondurdu.Bunun üzerine Kazakistan parlamentosunda konu tartışmaya açıldı.
Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva 9 Nisan’da parlamentonun üst meclisine konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Londra’daki Mahkemede Açılan Milyon Dolarlık Dava

Başkan Kazakistan eski cumhurbaşkanının kızı şimdiki Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva ve torununun, Londra mahkemelerinde Londra’daki multimilyon dolarlık gayrimenkul varlıklarını çözmek için yasal  kampanyayı kazandıklarını vurguladı.

Yolsuzlukla mücadele aktivistlei ise 8 Nisan Londra’daki Yüksek Mahkeme kararından dolay hayal kırıklığını uğradıklarını  dile getirdiler. Aktivistler İngiliz hükümetinin, pahalı mülk edinen insanlardan daha fazla şeffaflık talep etmeye teşvik etmesi gerektiğini savundular.

Mahkeme Kararı Herkesi Şaşırttı.

Londra’daki Yüksek Mahkemesinin 8 Nisan tarihli kararında İngiltere Ulusal Suç Ajansı’nın (NCA) Dariga Nazarbayeva ve oğlu Nurali Aliyev’in Nazarbayeva’nın eski yasadışı kazançlarından yararlandığı iddiaları hakkında   hiçbir dayanağı olmadığını belirtti.

Dariga’nın kocası Rakhat Aliyev, Londra’da toplam 80 milyon £ (99 milyon $) değerinde üç mülk satın almıştı.

Lang, kararında Nazarbayeva’nın bir iş kadını olduğunu  babası devlet başkanı olarak görevden ayrılan Nursultan Nazarbayev’in 28 yıllık iktidarından önce de işleri olduğunu belirtti.

 

Dariga Nazarbayeva Bir İşkadını !!!

“1992’den bu yana, ağırlıklı olarak gıda , otomobil, medya, bankacılık ve gayrimenkul geliştirme alanlarında bir iş lerinde para kazandı. 2013’te net değerinin Forbes Kazakistan tarafından [595 milyon $] olduğu tahmin edildiğini. , ”Land yazdı.

İncelenen mülklerden biri, Londra’nın lüks Highgate mahallesindeki bir ev, Aliyev ile boşanma anlaşmasının bir parçası olarak Nazarbayeva tarafından elde edilen bir şirket JSC Kant’taki hisselerin satışından elde edilen gelirlerle elde edildi.

Lang, “Bu hisselerin [Rakhat Aliyev] ‘den [Dariga Nazarbayeva]’ ya devri, 29 Haziran 2007 tarihinde, 6 Haziran 2007 tarihinde veya yaklaşık boşanmasının ardından gerçekleşmiştir. Mülkiyet, 2 Nisan 2008 tarihinde ertesi yıl satın alınmıştır.” .

Londra’daki The Bishops Avenue’da, orada mülk sahibi olan tycoons  Milyarderlerin Sokağı olarak bilinen bir konak – 2008 satın alımının fonları, NCA’ya karşı dava açan avukatlar tarafından bir zamanlar babası Rakhat Aliyev’in sahibi olduğu Almatı merkezli Nurbank tarafından Nurali Aliyev’e verilen banka kredisiyle alınmış olduğu ifade edildi.

Torun Nurali Aliyev’in 23 YaşındaMilyon Dolarlık serveti Var.!

Nurali Aliyev bu mülkü satın aldığında 23 yaşındaydı. Linkedin hesabına göre, Mart 2006’dan Temmuz 2010’a kadar Nurbank’ta çeşitli üst düzey yönetici pozisyonlarında bulundu .

İngiliz müfettişler tarafından açılan davada, mülk işlemlerinin  belirsizliklerin  yoğun bir şekilde olduğu belirtildi.

“Şüphelerim… [Bishops Caddesi’ndeki mülkün] elde edildiği ve ele alındığı karmaşık ve gizli bir şekilde güçleniyor. Başlangıçta, satın almadan kısa bir süre önce kurulan bir [İngiliz Virgin Adaları] şirketi tarafından önemli miktarda para için doğrudan satın alındı. Mülkiyetin  Mart 2013’te, Birleşik Krallık’ın önemli değere sahip diğer iki mülküne son derece benzeyen durumlarda transfer edildi ”dedi. NCA araştırmacısı Anita Kelly tanık ifadesinde. “Mülkiyet, çok sınırlı tanıtım şartlarına tabi olan bir Curaçaoan Özel Vakfına devredildi.”

Virginia Adasındaki Hesaplarla Paralar Takla Atıyor.

Ancak Justice Lang, Rakhat Aliyev’in bu gayrimenkul yatırımlarına yaptığı katkıların, Nazarbayev ailesi ile kendisi ve iktidar rejimi arasındaki boşanmasının ardından onunla Nazarbayev ailesi arasındaki tüm bağların kopmasıyla kanıtlanmamış veya var olmadığı iddiasını kabul etti.

“Kanıtlar [Rakhat Aliyev’in] Nurbank ile olan bağlantısının kamu görevinden alındığı 2007 yılında sona erdiğini ve Nurbank yöneticilerine ait yasadışı mülklere el konulması ve kaçırılmalarını içeren ciddi suçlarla suçlandığını gösteriyor.” dedi.

Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Nazarbayev’e güvenilir bir teğmen olan Aliyev, hak aktivistleri tarafından, boşanmadan birkaç yıl önce, milletvekili vekili olarak da dahil olmak üzere, genellikle muhalefet politikacılarına karşı, şiddet ve yıldırma eylemlerinin arkasında olmakla suçlanmıştı. Güvenlik Servisi, KGB’nin halefi. Dahası, hükümetin eleştirmenlerini bulaştırmak için Dariga Nazarbayeva tarafından kontrol edilen medya kuruluşları kullanıldı .

Ancak Aliyev’i cinayet ve zimmete para geçirme suçlamasıyla yargılama hamlesi ancak boşanmadan sonra geldi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü İngiltere politika direktörü Duncan Hames, Yüksek Mahkeme kararının İngiliz yasalarının sadece “kirli para” olarak nitelendirdiği akış karşısında zayıf olduğunu vurguladığını söyledi.

Hames, “Gizli kurumsal sahiplik, opak deniz taşıtlarının sahip olduğu on binlerce mülkle İngiltere genelinde yaygın bir sorun olmaya devam ediyor,” dedi. “Hükümet, Birleşik Krallık’ta mülk sahibi olan gizli denizaşırı şirketlere kimin sahip olduğu konusunda şeffaflık talep etmeli, bu da şüpheli servetle satın alınan mülkü tanımlamayı ve yolsuzluğa saklanacak yer vermemeyi kolaylaştırmalıdır.”

Alınan Kararlar Nazarbayevinin ve Ailesinin Mal Varlığını Araştırmak Suç

Bu arada Nazarbayeva, iktidar sonrasında bir sözcü aracılığıyla  yaptığı açıklamada  “NCA’nın soruşturmalarının kusurlu olduğu” ve haksız olduğu iddiasını doğruladığını söyledi.

Sözcü, Dariga Nazarbayeva’nın “NCA’nın itibarına ve ülkesine zarar veren saldırılar yapmak için bu mahkeme işlemlerinin  kullanılmasının uygun  kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Nurali Aliyev bir sözcü aracılığıyla NCA’nın “gönüllü olarak sağladığım ilgili bilgileri kasıtlı olarak göz ardı ettiğini ve bana, aileme ve ülkeme karşı şok edici kötülükler yapmak da dahil olmak üzere temelsiz ve kısır bir yasal işlem yürüttüğünü” söyledi.

 

2010 yılında anayasada yapılan değişiklikler uyarınca, Cumhurbaşkanı Nazarbayev’e ömür boyu kovuşturma ve hatta soruşturmadan muafiyet tanındı. Ailesinin mal varlıkları da anayasa kapsamında gizlilikle örtülüyor, bu da potansiyel olarak ödün verebilecek ayrıntıları çıkarmaya çalışan herhangi bir gazetecinin kovuşturulmasını ve hapsedilmesi anlamına geliyor.