Keşmir Sorunu Başladığından Bu Yana Hindliler 96 bin Masum İnsanı Öldürdü.

0

Hindistan birliklerinin devlet terörizmi eylemlerinde, 1989 Ocak ayından bu yana Hindistan’ın işgal ettiği Keşmir’de 7,135’i kapsayan 95,471 masum Keşmir’i şehit etti.

Keşmir Medyası Araştırma Bölümü tarafından Salı günü Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle yayınlanan bir raporda, bu cinayetlerin sonunda  22,910 kadının dul ve 107,780 çocuğun yetim kalmasına neden olduğu açıklandı.

Raporda, birliklerin 11,175 kadını taciz ettiği veya utandırdığı ve 109.451 konut ve diğer yapılara zarar verdiği bildirildi. Hint birliklerinin ve polisinin, dönemde en az 8.000 kişiyi gözaltına alınmasına maruz bıraktığını ileri sürdü.

Muhammed Yusuf Falahi, Gülzar Ahmad Gulzar, Hakim Showkat, Merajudin Nada, Zahoor Ahmad, Showket Ahmad Bakshi, Beşir Keşmir, Noor Muhammed Kalwal, Muştaq Ajmal Dar Beşir Boya, Muhammed Amin Mangloo, Abdul Rashid Mangloo, Abdul Ghani Butt, Muhamamd Rafiq Ganai, Zahoor Ahmad Butt, Javiad Ahmad Butt, Mohammad Ishaq Gania, Nazir Ahmad Shaikh, Ghulam Muhideen Akran, Esadullah Parray, Abdul Ahad Parrey Fehrooz Ahmad Khan, Qazi Yasir Ahmad, Kashmir Ekonomik İttifak Başkanı Muhammed Yasin Han, gazeteci Asif Sultan, gazeteci Qazi Shibli, Umer Farooq Bhat, Lateef Ahmad Kaloo, Zafar ul İslam Şah, Umer Farooq Dar, Daha Güvenli Ahmed Butt ve Abdul. Ghani Haroon, IOK gibi isimler  Hint hapishanelerinde kaldı.

Abdül Abdullah, Farooq Abdullah, Mehbooba Müftüsü, Mühendis Rashid Ahmad ve diğer yüzlerce parti lideri ve eylemcisi de 4 Ağustos 2019’dan bu yana yasadışı  şekilde gözaltında tutuluyor.

Bu arada, Siyasi liderler ayrı açıklamalarında, işgal altındaki Keşmir’deki durumu izlemek için ekiplerini göndermeleri için Birleşmiş Milletler ve diğer insan hakları örgütlerine çağrıda bulundular.

Kaynak:Daily Pakistan