Kilise savaşları Devam Ediyor

0

 

Haber-Yorum

Fener Patriği Rusya’ya karşı tek başına kalıyor.Türkiye elindeki Patrikhane kartı istediği gibi kullanamıyor. Son aylarda Rus patrikliği, Kiev ve Fener arasındaki kavga Ortodoksluk tarihinde görülmeyen ve sınırları zorlayan bir mücadeleye dönüştü.Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan mücadele kiliselere de yansımış durumda. Kiev patrikliğinin Fenerden izin alarak bağımsızlığını ilan etmesi, Moskova patrikliğinin manevi açıdan varlığını yitirmesine sebep olacak gelişmelerin habercisi gibi.Ortodoks tarihi açısında Kiev zaten Fener’e bağlı idi.Ama Rusların kiliseyi siyasi bir araca dönüştürmelerinde bu yana Fener Patrikhanesini kontrol altına alamayan Putin farklı stratejiler üreterek, Moskova patrikliğinin gücünü ve alanını İstanbul’a doğru kayırmayı başladı. Türkiye bu Ortodoks mücadelesinde Fener Patriğin yanında yer almalı bana ne dememeli çünkü mücadele bizim  hayat alanımızda oluyor.Esas kavga Fener Patriğinin ölümünden sonra başlayacak.Elimizi bu konuda çabuk tutmazsak atı alan Üsküdar’ı geçecek.

Rus Kilisesi Sertleşmeye Başladı.

Rus Ortodoks Kilisesi, kendisinden ayrılmak isteyen Ukrayna Kilisesine destek veren İstanbul Fener Rum Patrikhanesine “sert cevap” vereceklerini duyurdu.

Kilise pazar günü yapılacak Synod toplantısında cevaplarının ne olacağının açıklanacağını kaydetti.

İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’nde üç gün süren toplantıların ardından Ukraynalı Ortodoksların Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurmasına izin çıkması Rusya’nın tepkisini toplamıştı.

Karardan sonra bir açıklama yapan Rus Ortodoks Kilisesi sözcüsü Alexander Volkov, “İstanbul kırmızı çizgiyi aştı” yorumunu yapmıştı.

Ukrayna’nın Bağımsız Kilise Talebi Nasıl Gelişti?

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Ukrayna ile arasındaki gerginlikler dini boyut da kazanmıştı. Kiev, ülke içerisindeki kiliselerde Moskova’nın büyük bir etkisi olduğunu savunuyor.

Bunun üzerine, nüfusunun büyük bölümü Ortodoks olan 45 milyonluk Ukrayna’daki Kiev Patrikhanesi bağımsızlık talebini İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne iletmiş, İstanbul’daki patrikhane de süreci resmen ele alma kararı vermişti.

Moskova Patrikhanesi ise Kiev Kilisesi’nin bağımsızlık talebi konusunda Fener Rum Patrikhanesi’nin Kiev’e iki temsilci göndermesi üzerine sert bir açıklama yaparak İstanbul’daki kilise ile ilişkilerini dondurmuştu.

Rus Ortodoks Kilisesi ayrıca geçen hafta resmi bir açıklama yaparak, Patrik Kirill’in, yerel Ortodoks kiliselerine Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlık talebiyle ilgili görüşmeler başlatmak için mektup yazdığını açıklamıştı.

İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ise bu konuda Rusya’dan gelen baskılara direneceğini açıklamıştı.