Kim Bu “Gri Kardinal” Nereden Çıktı.

0

10 Ağustos 1999 da iktidara gelen dünyada iz bırakan istihbaratçı Putin’in bilinmeyenlerini dönemin rus gazetelerinden sizin için derledik.
20 yıl önce bu günlerde Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, batı tarafından eleştirilmeye başlandı.”Kızı ile ülkeyi soyan adam” olarak anıldıo.Fiilen rüşvet ağında ülkeyi, oligarklara teslim eden Yeltsin koltuğu bırakmıyordu.Devletin derinleri “ya koltuğu bırak ,yerine bizim gösterdiğimizi getir ya da olacaklara razı ol teklifini”Yeltsin hemen kabul etti.Kimsenin tanımadığı bir adamı ülkenin başbakan yardımcısı ve cumhurbaşkanlığı için olarak halefi Vladimir Putin’i seçti.
O sırada Rusların çoğu, büyük ölçüde kamunun gözünden uzak tutulan 46 yaşındaki Federal Güvenlik Hizmetinin (FSB) başkanı hakkında çok az şey biliyordu.
Kremlin’in siyasi muhalifleri, Putin’in siyasi tecrübe eksikliğini ve güvenlik güçleriyle bağlarını vurgulayarak Yeltsin’İn tercihini eleştirdiler.Hatta bazı gözlemciler yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanamayacağını bile tahmin ediyorlardı.

Yeltsin Delilik mi Etti?
Ancak tersi oldu. Putin Rus siyasetinin zirvesindeki yerini sağlamlaştırdı. Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin, Vladimir Putin için Sergei Stepashin’de takas etme kararından dolayı politik yelpazenin dışına itildi.
O zaman Yeltsin’e en sert yorumlar eski bir başbakan yardımcısı ve “genç reformcuların” liderlerinden biri olan Boris Nemtsov’dan geldi.
Ekho Moskvy radyosunda Nemtsov, “Çılgınlığı açıklamak zor” dedi. “İnsanlar, işini yapamayan hasta bir lideri izlemekten bıktı.” […]
Yeltsin’in Putin’in seçtiği halefi olduğunu açıklayan bülten, siyasetçilerden çok az yorum yaptı.
Kısmen, Duma sözcüsü Gennady Seleznyov tarafından açıklandı.
Seleznyov, Yeltsin “Putin’in kariyerine bir haç koymuş” dedi.
Bir Moskova inşaat işçisi olan Lyosha Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin’in ’’ nin Pazartesi günkü hükümetini görevden almasının tek bir açıklaması vardı. Başkanın deli olduğunu söyledi.
“Kremlin ‘de neler olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, ancak bir şey açık: Bu bir delilik ” dedi.

Askeri uzmanlar Putini eleştirmiyorlardı.Bir Pinochet istiyorlardı.Hatta dönemin uzmanlarından Timoshenko, “Her zaman [Augusto] Pinochet’yi umarız, ancak Putin Pinochet değildir” dedi. […]Timoşenko ve ordu arkadaşları için, Putin bekledikleri Pinochet olmayabilir. Ancak birçok Rus için sahne arkası oyuncusu hiçbir tepki vermedi.
Sokaktaki Adam Putini Tanımıyordu.

Putin kim sorusuna sandviç satıcısı olan Zhenya Molchanova’ya şöyle cevap verdi. “Stepashin’i tanıyordum, ama Putin’i hiç duymadım.”
Almanya’da yıllarca çalışan eski bir KGB casusu olan Putin’in daha geniş bir kitle tarafından tanınması şaşırtıcı değildi. Nadiren televizyonda görünür ve siyasi çekişmelerde renk vermezdi.Onun bu yeteneklerinde dolayı ona Rusya’nın “gri kardinali”denirdi.
Putin 10 Ağustos 1999 da Kremlin’in Yeni Patronu oldu.
Vladimir Putin eski bir KGB casusu, kurnaz bir bürokratik pragmatik, denenmemiş bir kamu politikacısı idi. Patronuna tamamen sadık olan bir adamdı.
Pazartesi günü yayınlanan televizyonda Yeltsin, Putin’in ülkeyi birleştiren, ekonomik reformları pekiştiren ve Rusya’yı yeni binyıla götürecek adam olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin, “Rusya’nın büyüklüğünü 21. yüzyılda yenileyecek olanları birleştirebilecek” dedi.
Ancak analistler, Putin’in Rusya ‘nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zorlanacağını söylediler.
Muhafazakar Miras Vakfı’nın Moskova ofisi Yevgeny Volk, “Bir yıl içinde Putin’in bir politikacısına dönüştürmenin mümkün olacağını hayal edemiyorum” dedi.
“Pazartesi sabahı, nihayet 2000 yılında Rusya’nın cumhurbaşkanı olmayacağı belli oldu. Vladimir Putin olmayacak. […]
Rusya cumhurbaşkanı seçmiyor. Rusya, her şeyden önce atalarını yiyip bitirecek bir süper oligarşi seçti. Ve atalar panikliyorlar.
Pribylovski, “Putin, Rasputin – önemli değil,” dedi. “Asıl mesele, bir ofis, telefon ve bir faksla seçimlere gitmek.”
Tüm bu tartışmaların arasında Putin 1999 Rusyanın kaptan köşküne çıktı.Şimdiki tartışma ikinci 20 yılda Ruysa onunla mı yoksa kendisi gibi bilinmiyen yeni bir adayla mı yola devam edecek.